k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Planeta hoří a my nic neděláme

(aktualizováno 11. 1.) — k47

Klimatická katastrofa. Pamatujete? Ta globální událost, kterou způsobujeme a která teď zabíjí planetu, na níž zrovna žijeme, a začíná zabíjet i nás osobě? Pořád nic? Vzpomínáte jak v létě bylo běžně přes 35 stupňů? Nebo jak se na silvestra rtuť vznášela někde kolem šestnácti Celsiů a lidi se venku promenádovali jen tričku a kraťasech? Teď už si vybavujete? Tak přesně tenhle klimatický holokaust se na nás valí jako lavina smrti. Jen místo sněhu je to oheň. A je zasažená celá planeta. A trpíme všichni. A nemůžeme nikam utéct. A víme to už mnoho dekád. Mezi vědci panuje shoda velice, velice dlouho. Konsenzus je definitivní, podložený daty a tisícem studií, jen nám někteří lidé a některé firmy vědomě lhali pro vlastní profit a snažili se nás přesvědčit, že jde o kontroverzní téma v němž nic není jisté a odborníci se nedokážou dohodnout. Nic nebylo dál od pravdy. (Merchants of Doubt si musíte přečíst). Tihle lháři, podvodníci, propagandisté, ideologicky zaslepení klausovci, ty všechny musíme najít a naložit s nimi jako s vrahy, protože oni jsou vrazi – kvůli vlastní hrabivosti a snaze ukojit nenasytné akcionáře sabotovali budoucnost lidstva. Mě a tebe. Nás všech.

Na čem můžu deomonstrovat, že nám země skutečně hoří pod nohama? Co třeba takhle: Loni jsme měli mnoho teplotních extrémů, podle celsiometrů v Klementinu 4 dny překonaly teploty naměřené za posledních 239 let. Je to hodně nebo málo? Napadlo mě, že by se to dalo jednoduše ověřit naivním modelem. Představte si, že denní teplota má gaussovské rozložení kolem nějakého dlouhodobého průměru. Tenhle předpoklad stačí k tomu, abych mohl simulovat denní extrémy za uplynulých 239 let a porovnat je s úplně normálním rokem. Kdyby se nic nedělo a klima se rapidně neměnilo a globální teplota vytrvale nerostla, čekali bychom všeobecně průměrný rok, který nijak nevybočuje z dlouhodobých trendů.

O výpočet se postarají tyto dva řádky Scaly:

def gauss() = util.Random.nextGaussian
(1 to 5000).map(_ => (1 to 365).count(_ => gauss() > Iterator.fill(239)(gauss()).max)).sum / 5000.0

Ve výsledku bychom, i po víc jak dvou stoletích souvislého měření, čekali 1.5 dne, kdy padne pozitivní teplotní rekord.

Jak jsme na tom ve skutečnosti? Takhle:

Graf klementinských dat uvádí, kolik dnů v daném roce byly naměřeny teplotní rekordy obou druhů, jak minima tak maxima. (Pokud byla stejná teplota naměřena v několika letech, vzal jsem dřívější rok ve snaze být konzervativní, takže realita je ještě o něco horší.)

Stačí jeden pohled a je jasná jedna věc: V posledních dekádách padají rekordy v plusovém směru, zatímco rekordní chlady téměř zmizely. Čekali bychom 1.5 dne, ale za poslední 30 let, každý rok v průměru 6 dnů překonalo předchozí teplotní rekordy a v minulých deseti letech to bylo dokonce 6.9 dnů, kdy se rtuť vyškrábala výš, než kdykoli od doby vlády Marie Terezie.

Takže jo, roky jsou teplejší a prožíváme stále víc dnů s extrémními teplotami, je větší horko a planeta umírá.

Náš úkol je teď jasný: musíme najít podvodníky, lháře a stochastické vrahy, co beztrestně sabotovali možnost kolektivní, globální akce a potrestat je. Udělejte jim díru do hlavy a veřejně propagujte, proč se tak stalo. Možná, že když tyhle svině budou žít ve strachu, že plebs se naštve a rozhodne se vzít osud do vlastních rukou a začít jednat stylem přímé akce, která se nebojí použít drastické metody, odpovídající situaci, možná pak budou rozumnější, možná se pak nebudou cítit tak v bezpečí, aby páchali činy, které zabíjejí planetu a které jsou neslučitelné s přežitím osmi miliard jedinců na naší modré hroudě. Možná.


Kdyby někdo náhodou přišel & začal prohlašovat, že Klementinum se nachází v teplotním ostrovu Prahy & tudíž nic neříká, podíval jsem se na data ČHMU o průměrné teplotě vzduchu celé ČR.

Za posledních 61 let, průměrná teplota v každém měsíci roku (s výjimkou ledna) nejen roste, ale roste docela znatelně.

(Data a skript, co vygeneroval grafy, jsou tady.)

Tohle jsou ale jen moje experimenty a vizualizace lokálních dat z naší malé republiky. Nevím, jestli jste si všimli, ale já nejsem renomovaná autorita prakticky na nic. Moje slova mají jen malou váhu. Nicméně nejlepší mozky naší generace, sdružené pod křídla IPCC, už pár dekád studují celý tenhle problém klimatického holokaustu a jejich závěry nejsou nijak optimistické:

It confirms that the climate is already changing in every region. Many of these changes have not been seen in thousands of years. Many of them such as sea-level rise are irreversible over hundreds of thousands of years. Strong reductions in greenhouse gas emissions would limit climate change. But it could take 20-30 years for the climate to stabilize.

Climate change due to human activities is already affecting the lives of billions of people, it said. It is disrupting nature. The world faces unavoidable hazards over the next two decades even with global warming of 1.5ºC, it said.

It will be impossible to limit warming to 1.5ºC without immediate and deep cuts in greenhouse gas emissions. It is still possible to halve emissions by 2050, it said.

Jo, jsme v prdeli a každý sabotér, který to popírá, lidstvu jen kope o něco hlubší hrob.


+1: 'Česko se otepluje skoro dvakrát rychleji, než činí světový průměr'

píše k47, ascii@k47.cz