k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Orbitální bombardéry

— k47

Orbitální bombardér je koncept, který se vyskytl v univerzu Arytmie počínaje povídkou Anomalocaris Detrimentum. Ve své podstatě jde o obří kosmickou loď naloženou zbraněmi, která obíhá na orbitě a není schopna ji opustit. Jejím jediným smyslem je bombardovat povrch planety, což je dokonalý koncept krásně zapadající do absurdní, tísnivé reality pozdějších Arytmií. Někdo si dal tu práci, aby vypustil na orbitu obrovskou pevnost naloženou bombami a laserovými kanóny, která míří na povrch planety, tedy na vlastní lidi. A přitom neexistuje žádný nepřítel, žádní oni, svět je sjednocen pod jednou vlajkou mega-státu Svobodných Národů Planety Země. Ale bez nepřítele se vytratila možnost využívat určité druhy globálního psychologického nátlaku, strachu a podmaňovat si davy patriotismem a logikou, že kdo není s námi, je proti nám. Jaký smysl potom dává vypuštění smrtících oblud na oběžnou dráhu? Žádný. Je to jenom další prostředek, jak vyvolat strach.

Ničivá síla orbitálních bombardérů byla neskutečná a děsivá. Konvertor v jednom okamžiku zahájil masivní orbitální bombardování a prstem smazal z mapy tisíce čtverečních kilometrů země. Bombardéry byly z části nebo úplně kontrolovány církví. Z velké části jsou automatizované a napojené na Centrální Sledovací Databázi.

Jediný bombardér kterému se věnuje větší zmínka je havarovaný Probitas Tyrannus (což v překladu znamená svrchovaný vládce). Probitas Tyrannus byl první orbitální bombardér, který byl kdy postaven. Hlavní hrdina Arytmie se dostal k jeho vraku přídí zabořeného do země. Záď se tyčila do výšky čtyř kilometrů (přehánění všeho až do extrému je pro Arytmii typické). Po zničení Probitas Tyrannus byly postaveny další orbitální bombardéry.

Ví se, že jich bylo vypuštěno na oběžnou dráhu minimálně 141. Jinde se píše, že obloha byla přeplněna hrozivými stíny orbitálních bombardérů. Na jiném místě se pak říká: díval se nahoru na hvězdy, zastiňované nesmírnými těly orbitálních bombardérů, což znamená, že musely být jasně viditelné ze země a muselo jich být minimálně tolik, aby nějak zásadněji zastínily oblohu. Kromě proporcí Probitas Tyrannus není nikde jinde zmínka o jejich velikosti, ale je dost možné, že další typ bombardérů byl větší první série.

V poznámkách k pokračování Arytmie mám zmínku o dalším možném bombardéru: …ve kterém se poslední dne jmenoval Terminus – stejně jako opuštěná orbitální pevnost, která plula vrakovištěm křižníků a kde byl několik dní uvězněn a čekal na rozhřešení.

**

Nápad na orbitální bombardéry začal jedna z mnoha kolektivních haluzí, když Marty s Helbim hrál Ground control 2.

píše k47, ascii@k47.cz