k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


Nepřestávejte nanávidět

publikováno 24. 12. 2007 od k47

Tak tu zase máme Vánoce, lidi šílí, za všech koutů se na nás valí reklama a pohádky. Všichni se najednou přetvařují a snaží se nalhat svému okolí, jak myslí na své blízké a jak se starají o potřebné (sirotky, postižené a podobnou sběř). Já se ani nepokouším předstírat a docela otevřeně přemýšlím, proč vlastně nezavést absolutní selekci lidí ve spartském stylu, kdy ty slabé a jakýmkoli způsobem markantně zaostávající jedince (kteří by byli přítěží pro ty ostatní) prostě svrhneme ze skály dolů. Proč nevybudujeme ráj na principu odstraňování nejpomalejších jedinců ze stáda, o které se potom nikdo nebude muset starat? Je to názor krajně nehumánní, názor mladého a zdravého člověka, názor, který se nehodí do současné společnosti. Kdo by mi dal právo brát lidem jejich životy? Kdo mi to právo vezme? Ani já sám s ním nesouhlasím, ale přemýšlím o něm. Proč ne, když už jsou ty Vánoce.

Mimochodem, četl jsem velice dobré shrnutí Vánoc: křesťanský svátek, který sdružuje rozmanité pohanské obyčeje. Jelikož jsem ateista (možná až příliš racionální), tak pro mě jaksi postrádají smysl tlachy o nějakém člověku, který se tou dobou před dvěma tisíci lety narodil. Datum 24-12 v podstatě nemá žádný valný význam, je to hezká posloupnost a většinou v tu dobu nepříjemně mrzne. Takže jediný význam má jako slunovrat, ale ten se obvykle koná už o dva dny dříve, takže taky nic. Vánoce jsou tradice, kterou jsem zdědil po svých předcích, ale já jí nechci. Spalme tedy tu přítěž!

Navíc mi nedochází proč se omezovat na štědrost k lidem (nebo ji stupňovat ab absurdum) jenom na jedno krátké období v roce? Proč se tak nechovat pořád a blízkým lidem neustále něco dávat (a teď nutně nemyslím něco hmotného & nesmyslně drahého)? To asi není v naší povaze. Radši si koupíme odpustky a vykoupíme se v jeden den. Přesně tak mi to připadá: na jeden den se všichni zblázní a dostanou pocit, že když se vzájemně zasypou zabalenými krabicemi, všechno se najednou posere; skoro jako kdyby plnili nějakou svojí povinnost. I když z pohledu obchodníků je krajně výhodné je v jejich přeludech podporovat.

Ale každý to má, jaké si to udělá. Někdo chce shon, má ho. Někdo chce utrácet, má to. Někdo je jenom naprostý idiot, dobře mu tak. Vánoce nechci, nepotřebuji je a obešel bych se bez nich, ale jsem trochu svázaný svým okolím, které by jen nelibě neslo, kdybych se na ně vykálel. Kdybych chtěl někoho doopravdy obdarovat, rozhodně bych nečekal na konec roku. Navíc od lidí na kterých mi záleží a bez kterých by to bylo velice špatný (a moc jich není), jsem na Vánoce nedostal nikdy nic a vůbec mi to nepřijde divné. Možná mi na nikom nezáleží dostatečně dost (sám jsem se umístil na první příčku, což není projev sebestřednosti, ale prostě jenom formulace priorit).

Rozhodně bysme se nikdy neměli nechat uvést do stavu klidu a pohody (což jsou jenom synonyma pro letargii a nečinnost), nenechat se otupit a nepřestat nenávidět dokud dejcháme...

kaja47 (chaoticky zlý)


24. prosince 2007


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

publikováno 24. 12. 2007

příbuzné články:
Jaro číslo dvě + muž mnoha řemesel
Nepřestávejte nenávidět 2
Nám vládne král, má jméno Heroin...
Vytloukání klínu klínem
Tady máte to své zlato!
Komunikační blok

sem odkazují:
Poslední den světa

píše k47 & hosté, kontakt: ascii@k47.cz