k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB

Jaro číslo dvě + muž mnoha řemesel

3. 12. 2007 — k47 (CC by-nc-sa)

Tak je to tady: přichází jaro! Myslíte si, že jsem se zbláznil a na začátku prosince blábolím cosi o začátku jara? Je to tak trochu pravda a tak trochu ne. Stačí se podívat z okna a tam je to naše malé soukromé jaro číslo dvě: roztál sníh a začalo být docela teplo. Nevím jak vám, ale mě se to líbí mnohem víc než závěje a arktické mrazy. A bylo by krásné, kdyby na vánoce teploměr ukazoval přes den kolem patnácti stupňů a rozkvétaly by stromy (pravda, příroda a chroničtí nevyléčitelní lyžaři by se asi zbláznili, ale toto riziko jsem ochoten podstoupit).

Jaro číslo dvě je sice hezké, ale jednak brzo skončí a druhak to není to, o čem jsem chtěl mluvit.

Hlavní téma o kterém jsem chtěl prohodit pár slov (a podle datumáže jsem tak chtěl učinit už hodně dávno) je prosté konstatování, že jsem muž mnoha řemesel, z nichž každé ovládám jen nevalně.

Tady na k47čce fušuji do kreativní tvorby (zdráhám se říkat umění, spíš bych se klonil k označení umělecká sabotáž): píšu povídky, sem tam nějakou tu poe a tisíce dalších drobností. Ale přitom jsem odkojen technikou a striktně věřím vědě a jejím přísně racionálním postupům, což se jaksi nesetkalo s valným porozuměním v komunitě umělců, kteří blábolí o kdejaké magii, osudech, minulých životech a jiných nesmyslech. Ať se nám to líbí nebo ne, svět je prostě jenom velký fyzikální systém a basta! Někdy začal a někdy neodvratně skončí, žádní bohové, žádná nesmrtelná duše, jen částice, energie, hybnost, entropie a podobné skopičiny.

Ale o tom jsem taky nechtěl mluvit!

Ve volném čase se věnuji tvorbě literatury, během školy se zase věnuji něčemu úplně jinému. Chodím na FEL a tam do nás tlačí programování, sítě, tvorbu webů, grafiku, databáze a další drobnosti. A ani v jednom z těchto dvou světů nevynikám. Nejsem ani geniální a nespoutaně tvůrčí autor ani vynikající „to druhé“. Velkou část na frontálním neúspěchu nese fakt, že se zkrátka nevydržím něčemu naplno věnovat a taky mě nic moc zas tak nehákuje, abych se tomu musel od rána do večera věnovat. Naléhavé problémy vydržím odkládat několik týdnů a pak se jimi teprve zabývat. No nic, popojedeme.

Nedávno jsem se zamýšlel, kde bych mohl teď být, kdybych chodil na nějaké lepší školy, kde by mi nabídli něco víc než v generických vzdělávacích institucích. Nemám rád tyhle „co-kdyby“ kecy. Před tím bylo před tím, teď je teď a už je pozdě na to cokoli měnit. Ale přesto jsem se nad tím zamyslel. Zpětně se na svojí trajektorii naším školstvím dívám jinak než před lety, kdy jsem hleděl dopředu. Tou dobou jsem chtěl být naprosto průměrný a do běžného kolektivu zapadající (to že jsem se nedostal na gymnázium nebylo vůbec způsobeno nedostatkem znalostí). Nějak mě nenapadlo, že by mi „lepší“ prostředí mohlo dát víc. Leč stalo se a já se ocitl ve školách, kde jsem procházel na výbornou a vůbec jsem se neučil (teď se nechci chvástat, ale je to tak. Celé měsíce jsem se na látku ani nepodíval a procházel jsem tak nějak přirozeně s nadprůměrnými výsledky). Teď, když stojím na druhé straně časového intervalu, chci být samozřejmě co nejvíc atypický (což se mi více či méně daří hehe) a tak nějak mám pocit, že jsem promarnil veliké možnosti. Ale na druhou stranu fakt, že jsem nastoupil do regulární páté třídy namísto primy, ve svých důsledcích zapříčinil moje šílenství & emoční labilitu a odstartoval mé pachtění literární bažinou ve snaze všechno to zapsat do vět a slov. A jsme zase u toho: nemá smysl přemýšlet, co by bylo kdyby se stalo něco jiného a tuplem kravina je minulých činů litovat.

Takže, kdyby po mě někdo chtěl, abych z téhle smečky slov vyvodil morální ponaučení, bude znít: dělejte to co dělat chcete, ale dělejte to pořádně & nepřemýšlejte co by kdyby, ale spíš se soustřeďte na to co se stane právě teď.

Stejně nakonec přijde něco jako Ragnarök a pak jací jsme byli! hehe

kaja47 (autor mnoha řemesel)


17. září 2007 + 24. září 2007 + 3. prosince 2007

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz