k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB

wiki

28. 12. 2006 — k47 (CC by-nc-sa)

Yaoi! (to je pouze několikavýznamové zvolání, abych nějak započal tenhle článek)

Znáte wikipedii? No asi většina lidí jí zná a dost z nich jich jí aspoň jednou použilo, žejo. Jinak bych to řekl, že se dost divím, když tenhle fantastický vynález třetího (no vlastně už konce druhého) milénia někdo nezná a neví o co jde. Wiki je totiž internetová otevřená encyklopedie, do které může přispívat úplně každý. No co, nějaká encyklopedie, řekne si člověk neznalý. Vtip je v tom že je otevřená, komukoli přístupná a hlavně strašně obsáhlá. Vážně, v anglické verzi je už přes jeden a čtvrt milionu článků a to je docela nářez. Česká verze je o poznání menší, ale přesto je docela dost obsáhlá.

Poté, co jsem poznal fenomén wiki a geniální vychytávku Opery, kdy si můžu nastavit vyhledávač na určité klíčové slovo a pak v něm hledat napsáním toho klíče do adresové řádky a za ním hledaného slova, pak se zredukoval proces získávání určitého druhu informací na několik málo stisknutých tlačítek. Je to vážně bleskurychlé získávání informací, takže když něco nevím, tak hledám na wiki (když se třeba v nějakém textu vyskytovala zkratka BL a nikde se to nevysvětlilo, napsal jsem do opery we BL a bylo to – rozhodně rychlejší než listovat „kamennými“ encyklopediemi). Když to není na české verzi (což se stává) nebo je článek poněkud pahýlovatější (což se taky stává), tak se přepnu na anglickou a pak už jen čtu a rozšiřuju svoje obzory. A pak je na wiki další věc s velkým V: vzájemné provázání článků. No co, prostě hypertext, to už je tu asi padesát let? může si někdo říct. Ale v tom je wiki krásná, když se v textu vyskytne slovo, kterému nerozumím (a to se stává, hlavně na anglické wiki v silně odborných textech), nebo chci jednoduše vědět víc, tak kliknu. A abych pravdu řekl, v ten okamžik je čtenář ztracený a prokletý, protože se může proklikat a pročíst skrz stovky článků a dozvědět se spoustu věcí, které sice nechtěl vědět, ale jenom ho to upoutalo (a to se stává, mě se to stává skoro pořád). Když je člověk zvídavý, tak se dozví ledacos, třeba i to, co nikdy nechtěl vědět (Když otevřu historii prohlížeče, tak dneska, nebo včera, záleží jako se to bere, jsem na anglické wiki pročetl asi 150 stránek a na české něco pod 50).

A když takhle (skoro) masově využívám wiki, dostal jsem pocit, že by bylo fajn, kdybych taky něco přispěl do toho fantastického kolotoče informací. Tak jsem založil článek o " Machinae":[http://cs.wikipedia.org/wiki/Machinae_Supremacy] a něco málo připsal do Simutrans + pár dalších nic moc věcí, na které si vůbec nevzpomínám.

Přestože jsem tady wikipedii chválil, jako bohatý zdroj informací má samozřejmě pár much. Jednak do něj může přispívat kdokoli, takže informace nemusejí být pravdivé. Můžou se najít vtipálci, kteří sabotují kolektivní pozitivní snažení (a taky že se našli. Na polské wiki existoval přes rok článek o neexistujícím člověku Henryku Batutovi). I když informace z wiki nemusejí být na sto pravdivé, člověk přinejmenším získá určitý šajn o problému. Navíc vyloženě sporné články bývají označeny za nehodnověrné a jsou uvrženy do veřejné diskuze.

Takže jak? Používat wiki, nebo ne? Proboha ano! Když se to hodí, proč ne? Ale to je vyloženě blbej ortel a zakončení už beztak dost podprůměrnýho článku, takže skončíme přesně jaxme začali: yaoi!


PS: Problém wikipedie hezky vyjádřil Randal Munroe v jednom z xkcd stripů.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz