k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB

Svobodná kultura, komunity, Wikipedia a ti druzí

3. 9. 2008 — k47 (CC by-nc-sa)

(Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla, Linux je zlo.)

Mám rád ideu svobodného softwaru, kdy se každý může podílet na společném cíli; každý může používat, upravovat, vylepšovat a dál šířit výdobytky společného úsilí. Ta myšlenka je přitažlivá v tom, že kdo si chce jednoduše něco vzít a přivlastnit, nemůže, musí něco dát komunitě, dát všem. Z práce všech mají prospěch všichni. Kromě toho, že to zní docela komunisticky, se tady taky může vyskytovat syndrom ježdění na praseti (pracovní název syndromu), kdy někteří lidé můžou být pijavicemi, které používají cizí práci, ale nic za to nedávají. Takoví jsou tu také a takový jsem i já, ale i to je podoba svobody.

I když se tato spojitost bude zdá pochybnou, tak na podobné myšlence staví i přenosový protokol bitTorrent, kdy každý kdo chce brát, musí i dávat a jinak to nejde, protože pak by síť nefungovala a z torrentů by se nestal nejmocnější nástroj distribuce informací (prý když v roce 2006 po policejní razii na tři dny vypadl The Pirate Bay, internetový provoz v Evropě náhle klesl o 35%). Samozřejmě se najde nějaká pijavice, která si nastaví upload na nulu a nedá ani bit. To se stává a nemůžeme to zarazit, ale kdyby se takhle chovali všichni, torrenty by stály. Ale oni jedou a velice rychle. To znamená, že lidé přistoupili na myšlenku braní a dávání.

Stejně tak je to se svobodným softwarem a obecně „svobodnou kulturou.“ Najdou se stovky lidí, kteří například vyvíjejí linuxové jádro ve svém volném čase bez nároku na honorář, je jich sice méně než lidí placených firmami, ale pořád tady jsou. Jsou to lidé, kteří dávají svůj čas a produkty svojí práce komunitě, tedy každému, kdo natáhne ruku nebo klikne na tlačítko download. Jsou tady a díky nim jsme tam, kde teď jsme.

Ale tento svobodný přístup: všichni můžou využívat práce komunity a můžou sami přispět, se netýká jenom vývoje software. Příkladem je Wikipedia. Největší světová svobodná encyklopedie ze které každý může čerpat (ale pochopitelně musí dodržet svobodnou GNU licenci) a každý může přiložit ruku k dílu. A právě tady je dobře vidět, jak tento jinak skvělý systém skřípe.

Problém je právě v přílišné svobodě, ve stavu kdy všichni můžou něco vylepšovat a všichni mohou taky škodit. Informace na Wikipedii jsou příliš na ráně, příliš snadno editovatelné, příliš málo kontrolované a tím pádem náchylné k chybám a sabotážím. Wiki si u mnohých vysloužila postavení nedůvěryhodného zdroje informací. Jde o to, že většina stránek může být dobrá, dobře zpracovaná a rozsáhlá, ale nějaké procento stránek může být špatné, nesprávné nebo dokonce úmyslně lživé. Můžeme namítat, že to vlastně jakoby nevadí, že je tady spousty dobrého a na to zlo někde dole není vidět a tak náprava nějakou chvíli trvá. Ale to je špatný argument, protože náhodný návštěvník, který se na wiki spolehne právě v případě toho zla, o kterém pochopitelně neví, je v háji. Prostě získal špatnou informaci a když si jí neověřil z jiného zdroje je vymalováno. A to je problém.

Co s tím? Nic. Nebo možná zavést přísnější kontrolu odpovědnými editory, ale zase kdo je zaplatí, když jde o neziskový projekt. Wiki je přesně taková, jaká je komunita, rychle se rozvíjí, není na sto procent spolehlivá a někde to skřípe (fanatismus členů libovolné zájmové skupiny často překračuje únosnou mez, hlavně, když se jedná o nějakou minoritní skupinu, jejíž členové mají dojem, že musí do ostatních pořád hustit něco o tom jejich světě).

Zajímavý je projekt Knol od Googlu, který je také veřejnou encyklopedií, ale jednotlivé články mají na starosti konkrétní zodpovědní lidé, kteří svému oboru rozumějí, mají o něm co říct a jsou důvěryhodní. Trochu mě tedy znepokojuje fakt, že tito strážci brány budou mít možnost u svých článků zobrazovat reklamu, což by mohlo vést k zabrání lákavých klíčových slov reklamními zlatokopy. Další otázka zní, odkud naverbují stáda expertů, kteří budou mít čas a chuť napsat ty hromady článků, aby se rozsahem vyrovnaly jiným velkým encyklopediím.

Ale pak mě napadlo, že i když se tyhle informace budou zdát jakoby důvěryhodné, stejně to budou informace v něčích rukou a ten někdo bude moci pravdu na určitých místech lehce přiškrtit. Kdo mi zaručí, že věc A od pana B je správně? Snad jenom potvrzení z dalšího zdroje. Ale kdo mi zaručí, že ani zdroj C nelže? Absolutní jistota neexistuje.

Komunita je hezká věc, je jako stádo mravenců, kteří si dělají co chtějí, ale většinou nedělají nic zlého a dalo by se říci, že spolupracují. Komunita má moc a schopnosti rychle, prakticky okamžitě opravovat drobné chyby, dělat miliony malých zlepšení a to se netýká jenom Wikipedie, ale třeba i softwaru, kdy nalezená chyba je v mžiku opravena. Naproti tomu velké „nesvobodné“ společnosti mají sílu a finanční prostředky, aby lépe zvládly velké cíle. Také většinou mívají jednoho vůdce a jeden společný cíl, což komunita nutně mít nemusí.

Roztříštěnost komunit je další věc, která mě trochu zaráží. Ve světě svobodného softwaru je docela normální, že když se někomu nelíbí směr, kterým je daný program vyvíjen, prostě se sebere a udělá si svůj vlastní fork, začne si vyvíjet svojí vlastní větev. A taky je právě ta roztříštěnost, kdy on věnuje svoje úsilí a vyvíjí současně prakticky totožnou věc; když neporuší licenci, tak pochopitelně může, ale proč plýtvá svoje síly na něco co už tady je, proč neinvestuje svoje úsilí (nějakým určitým způsobem) do původního projektu? Z tohoto důvodu mi nejde na mozek proč je tady asi miliarda linuxových distribucí z nichž polovina jsou různé obskurní deriváty Ubuntu. Přijde mi to jako mrhání sil. Mám takovou představu, že by svět svobodného software byl ještě krásnější, kdyby se síly všech, kteří chtějí pomoci, byl nějakým způsobem zkoordinován a soustředil se na nějaké vytyčené cíle.

Dalším aspektem lidí kolem OSS je zvyk všechny kolem sebe přesvědčovat, že právě ten jejich operační systém, jejich distribuce, jejich pracovní prostředí, jejich prohlížeč, jejich program zcela libovolné kategorie je mnohem lepší než cokoli jiného a ten, kdo tento brak používá je mentálně zaostalý. Se svobodou používání programů se u některých uživatelů projevil jakýsi klam, že o všem musejí svobodně tlachat a všechny okolo to bytostně zajímá. Je to mor, který tyto lidi obklopuje aurou fanatismu a pošahanosti. Jsou to prostě magoři.

V poslední době mě například zaskočilo, když jsem si četl jak negativní reakce měli tito otravní hlasatelé svobody v diskuzních fórech na odstartování svobodného překladu knihy Lawrence Lessinga Svobodná kultura. Byla to až zarážející nenávist a instantní odsuzování.


Každopádně: hnutí kolem Free softwaru v sobě nese zajímavé myšlenky, ale není dokonalé. Dosáhlo nebývalých výsledků, ale jeho krása stojí a padá s kvalitou komunity a myslím, že právě ta komunita, když si odmyslíme plevel a řvoucí pomatené fanatiky, kteří jsou nejvíc vidět, má pevné základy.


Zdrojem inspirace se staly oba díly filmu Steal this film a kniha Lawrence Lessiga Svobodná kultura.


* 16 – 17.5.2008

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz