k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Kolize

16. 4. 2006 (před 17 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Na Hlaváku se člověk nikdy nenudí i když je to nudná díra a nejhnusnější nádraží hned po Brněnským hlavním (to není taková díra, ale celkově je to mnohem otřesnější + jezdím tam nerad, takže vůbec) a jsou místa kam jsem za ty čtyři roky, co se tamtudy pohybuji, neměl dost odvahy se tam podívat (na mapách označované zde žijí lvi). No nicméně tam člověk zahlídne fůru věcí: asi stovku bezďáků, davy lidí, špínu, prostředí jako z nějakého hororu, nějakou tu mrtvolu (dvě), polidajty, bezvládné tělo v kaluži krve, které leží uprostřed hlavního východu z nástupišť a lidé kolem něj chodí a snaží se dělat, že nic nevidí (to se fakt stalo a já jsem nebyl výjmkou, prostě jsem prošel kolem), podvodníky prodávající hodinky, telefony, foťáky a kamery.

Zrovna včera směrem od hlaváku vběhl do Jeruzalémské ulice nějaký chlápek a upaloval po protější straně ulice. Říkám si, že asi běží na tramvaj i když sprintoval jako o život a taky možná jo. Za mím vyběhli dva řízkové a volali: „Stůj. Policie.“ A pak dodávali, že budou střílet. Nestalo se, ale nejspíš to byl doopravdy někdo od policie, klepeta měli, to jsem nějak zaregistroval. Proletěli Jeruzalémskou a pak zahnuli do ulice naproti sinagoze. Nevím jak to dopadlo, ale myslím, že pronásledovatelé stahovali náskok…

No nic, ale mě tak napadlo, co by se dělo, kdybych šel po stejné straně ulice. Proti mně se řítil člověk vyzývaný k zastavení policií. Uhnul bych, nebo ne? Měl bych? Myslím, že by bylo zhola nemožné rozhodnout se jakkoli racionálně, byl by to spíš náhlý zkrat; jednání impulzivní. Prostě toho borce zastavit, rozeběhnout se proti němu a nárazem (otřesem mozku mým a jeho) ho zastavit. Jó bylo by to fajn a možná i prospěšné, ale to se na 99,99% nestane a to je zatracená škoda. Proč? Bylo by o čem vyprávět, stalo by se něco výjmečného, člověk by reagoval bleskově a podvědomně, tedy ztraceně přirozeně.

Co z toho plyne? Nic. Jen, že každá sabešílenější příležitost k sebenepodstatnější prkotině stojí za to využít a taky, že hlavák je hrozná díra, doupě, bažina, nora, hnus. Plno podivných existencí, plno podivných zákoutí, padesát procent houmlesů a padesát procent feťáků + nějaký další formy somru. Cestujících je taky fůra. I když v posledních letech se projevují tendence hlavní železniční díru přestavět a stvořit tak hezkou & nóbl budovu, kde i houmlesáci budou muset chodit v sáčku. Neříkám, že se mi tam teď líbí, ale má to svojí duši, svojí karmu, reputaci, sice hnusnou, ale milou a tou přestavbou se jim to všechno podaří zničit. Už to nebude ta jáma pekel, ale něco jiného. K čertu se vším, jen ať se to povede, už teď se tam něco dělá na těch dvou točitých schodištích před New hall (úsměvný název), které jsem nikdy neviděl funkční a myslím, že jsou tam jen pro ozdobu (i když jsou hnusné jako prdel).

Why am I talking about? Who knows.


* 11.4.06 – 13.6.06

píše k47, ascii@k47.cz