k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Fotka/grafika/obraz

Dost často používám Photoshop, ve kterém upravuji fotky, pracuji s nimi a vytvářím grafiku. Takto vzniklo celé vizuální pojetí K47čky. Vzal jsem hodně fotek, nejčastěji strojů nebo průmyslu a pak je drhnu, barvím, filtruji, kombinuji, řadím, měním jas, sytost, průhlednost, křivky. Prostě milion úkonů, než z toho vznikne to fantaskní cosi.

Při tomto (v podstatě) tvůrčím procesu jsem vytyčil hranici mezi fotkou, grafikou a obrazem.


Podle téhle domněnky beru jako fotku věcné zachycení reality, kdy mám možnost jenom vybrat si nějaký objekt, poupravit kompozici, zvolit určitý úhel pohledu a pak za mě pracují stroje. A tady pávě není tolik místa pro fantazii, protože nemůžu výsledek nějak noc razantně upravovat.

Grafika je pro mě mezistupeň mezi fotkou a obrazem. Je to zachycení skutečnosti, se kterým je posléze možno pracovat a nefotografickými metodami se mění a upravuje. Skreslí se tak realita, ale zase se tak přidá další tvůrčí rozměr. Tak vzniká grafika.


Obraz je naproti tomu dílo zcela vzniklé umem tvůrce. Jako u fotky vybere objekt, který tentokrát může být i ryze abstraktní, zvolí způsob pohledu a pak sám svými dovednostmi stvoří obraz. Sám tvůrce je tím strojem, který zpracovává vjemy a přenáší je na plátno nebo na virtuální kreslící plochu.


Ale hranice mezi těmito pojmy jsou přeci jenom neurčité. Vždyť u fotky můžeme upravovat některé parametry, třeba kontrast, jas, barevnost, sytost, které jí sice změní, ale podstata objektu se nezmění. Jiné bude jen jeho vyznění. Naproti tomu může být grafika natolik retušována a upravována, že ze základních fotografií jsou patrné jen miniaturní fragmenty a objekt je natolik autorem přetvořen, že se skoro jedná o obraz.

I když jsou hranice pojmů jsou nejisté, je obraz víc tvůrčí a jedinečný, zato fotka je skutečnější i když oba mohou mít stejnou dávku osobitosti autora.


Na závěr bych chtěl snad jen říct, že všechny tři formy výtvarných počinů jsem dělal/dělám. Ve fotce jsem nejistý, grafiku miluji a na obrazy jsem nenašel dost odvahy je zveřejnit.


* 17.12.05 (zveřejněno 4.4.06)

píše k47, ascii@k47.cz