k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Bijte Poláky!

6. 6. 2007 (před 15 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Nemívám ve zvyku se vyjadřovat k aktuálním událostem, ale to, co se teď děje v Polsku je fakt síla.

V novinách jsem se dočetl, že polská (hodně prokatolická vláda, nebo něco v tom smyslu) prosadila zákon o celopolské povinné četbě. Na tom by ještě nebylo nic zas tak hrozného. Děti & žáci čtou zatraceně málo (já nebyl výjimkou) a něco přečíst by je nezabilo. Ale Polští papalášové pěkně seznam povinné literatury (tedy to, co by si měl přečíst úplně každý) pěkně prosekali a vyházeli všechno, co není optimistické a co nepodněcuje (polskou) národní hrdost. Takže to třeba odnesl třeba Dostojevskij nebo Kafka (prý málo optimistické). I když přiznávám, že třeba Kafka se vůbec nečte dobře, ale takovouhle selekci si nezasloužil. Naproti tomu začali prosazovat Sienkiewicze a Jana Pavla II.

Ono by to nebylo ani tak hrozné, povinná četba tu byla i předtím, ale výběr autorů a děl závisel na učiteli. Ale asi náboženští fanatici u kormidla nechtěli riskovat, že by se nějaký učitel vymykal z jejich koncepce hrdého a plně věřícího polska, a tak si na to posvítili zákonem.

Další autor (na jméno si nepamatuju) byl dán na černou listinu kvůli tomu, že prý byl homosexuál. A být h-člověkem se v Polsku prostě nesmí. V Polsku se touto menšinou vládnoucí teokracie vůbec nekamarádí. Blokují jejich průvody (zatímco povolí nějaké neonacistické procházky), prosazují zákon, který by měl ve školách zamezit „propagaci“ homosexuality (za tenhle prohřešek by hrozilo vyučujícím až propuštění) nebo dokonce začali požadovat stažení Tele Tubbies z programu (takový ten pitomý seriál pro nejmenší). Podle nich je jeden z těch postaviček (ten fialovej) taky hsx (jednak je fialový, což je podle polské teokracie samo o sobě podezřelé a pak nosí takovou podivnou červenou tašku, kterou teokracie identifikovala jako kabelku a to je prej sychr).

Beru, že Polsko je tradičně dost věřící země (pro mě až nepochopitelně), ale to, co tam v poslední době předvádí ultrakatolická sebranka je trochu moc. Už to pomalu připomíná hon na čarodějnice, kdy se snaží vybudovat Polsko tak ideově čisté, jak to jen půjde. Že se jim do jejich koncepce nehodí homosexhuálové? Nevadí, spálíme je! Špatná literatura? Spálíme ji! Nalejeme jim do hlav tu správnou. Budeme mít Polsko katolické, až běda. Svoboda? Nemáme.

Vypadá to, že si tamní teokracie vytyčila cíl, ten se lidem líbil, tak teď chtějí dokázat, že to myslí vážně a pořádně se do toho opřít a chránit svoje děti před špatnou literaturou a buznama.

Ale teď vážně! Trochu hodně jsem přeháněl, ale co… Polsko má tu výhodu, že jeho nejbližší výspa je od mého baráku vzdálena přes 100 kilometrů, takže mi může být jedno, co se tam děje. Ale stejně mi připadá, že to trochu přehánějí.

píše k47, ascii@k47.cz