Snižování nákladů
30. 6. 2005 (aktualizováno 11. 1. 2006) (před 17 lety) — k47 (CC by-nc-sa)
(pro verzi 0.86.0.3 (doplněno pro verzi 0.88.1.3))
Hlavně ze začátku hry se vyplatí myslet hodně ekonomicky, protože peněz je málo a všechno stojí docela dost. Nejistějším začátkem je převážení ropy. Ideálně z dvou až tří vrtů do jedné rafinerie vlakem o 15 vagónech + silnou mašinu. Poměrně nejistou budoucnost má podnikání v potravinách ze začátku hry. Údržba chladících vozů stojí spoustu peněz a relativně málo vydělávají, ale dá se (chce to jen smělost).
pro 88.1.3. nejlepší začátek je dovážení ropy z vrtů do elektráren na pobřeží. Provoz lodí je levný a není přeba stavět nákladnou infrastrukturu.
Jak tedy ušetřit? Tady je několik rad:
- Stavět „na míru“ – tzn. když začínáte v r. 1930 a nejrychlejší lokomotiva to rozpálí na 120km/hod je zhola zbytečné stavět koleje na 200km/h nebo (nedej Bože) na 450km/h. Stojí podstatně víc a jsou dražší na údržbu.
- Tramvajové koleje nahrazovat železničními – na úsecích, kde tram. koleje nevedou po silnicích, je nahraďte kolejemi železničními (ne že by je nešlo nahradit i na silnicích, ale je to hnusná nefér prasárna). Ty se stejnou max. rychlostí stojí na údržbu jen polovinu. Když máte rychlejší mašinu dejte tam odpovídající koleje a pojede to rychleji (max rychlost na tramvajových kolejích je 120km/h).
- Stavět elektrifikaci, až když je potřeba. To je jasné, parní nebo dieselová mašina nepotřebuje dráty = ušetříte peníze za stavbu a údržbu. pro 88.1.3 v této verzi se elektrické lokomotivy zviditelní až po elektrifikaci kolejí až do depa. Navíc elektrické lokomotivy jsou uždy levnější na provoz než jejich diesloví kolegové. V době parních lokomotiv jsou ty elektrické sice pomalé, ale velmi silné. Hodí se tedy zejména pro nákladní dopravu.
- Nestavět zbytečně mosty – místo toho radši upravte terén (když to jde), je to jednak nesrovnatelně levnější a údržba nic nestojí.
pro 88.1.3 Úpravy terénu se stayl mnohem nákladnějšími, takže se mosty často vyplatí stavět. - Stavět vlakové zastávky „na míru“ podle délky vlaku a když tak je protáhnout.
- Stavět silnice „na míru“ autům. Když tam bude jezdit auto s max. rychlostí 60km/h tak postavte „pomalejší“ a levnější silnici (nějaké drobáky ušetříte).
- Používat společná depa pro auta a vlaky + tramvaje. Zkrátka, nemusíte mít pro každé město své vlastní depo, auto dojede i ze sousedního (pokud jsou spojeny silnicí). To samé se dá uplatnit u vlaků na společné železnici.
- Stavět jednosměrné koleje (pomocí semaforů), které budou společné pro několik vlaků (hlavně u nákladní dopravy).
- U náklaďáků používat přívěsy – za malé peníze se skoro zdvojnásobí kapacita.
Ale za chvíli hraní budete mít tolik peněz, že nebudete vědět co s nimi.
—Kaja47