k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Simutrans 8/2006

11. 8. 2006 (před 16 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

(situace v srpnu 2006)

downloady: pak64 88-10-5
(stabilní verze)
pak64 89-02-3
(nejnovější verze)
pak128 1.3.2
(je třeba navíc stáhnout samotný exáč verze 88-10-5 pro win/linux/BeOS)
diskuzní fórum Simutrans – tam je všechno

simu-intro

Začnu trochu zeširoka. Hra Simutrans je vyvíjena už 7 let a 5 měsíců a urazila dlouhý kus cesty od prvních verzí až do současnosti. Ono se zdá, že to nic není, ale jak jsem se dozvěděl, tak celý zdrojový kód čítá ohromujících 150.000 řádků a část z toho je v němčině (pozůstatek raných verzí). A tohle monstrum spravuje, programuje nové funkce a hledá chyby jeden jediný programátor (v současnosti, myslím, že jich bývalo víc; o obsah se stará víc lidí).

A vývoj pokračuje…

88.10.5 „stable“

Poslední stabilní verze vyšla 1. července a od mnou naposledy zmiňované verze (86.10.4) přibyla řada novinek (vždyť mezitím uplynulo 9 měsíců). Tak to vezmeme pěkně popořádku, jak novinky přicházely.

Verze 87.00 a 87.01 nám nadělily možnost stavět stanice na mostech (vypadá to jako pakárna, ale pomocí toho se dají budovat odvážné a neuvěřitelné zastávky a překladiště), mnoho nových tramvají, časovou linii pro všechny objekty (to znamená, že teď i druhy cest i městské budovy mají datum uvedení a zastarání, což v případě měst vytváří pěkný dojem, že se města s postupem let mění, domy z 19. století jsou postupně nahrazovány novějšími, město se rozrůstá a během první poloviny 20. století se objeví první mrakodrapy, prostě krása), dál nám přibyly vodní kanály na souši a „plavební mosty“ a rozumné urychlování času.

Verze 88.00 nám konečně nadělila letadla, byl upraven systém a druhy zastávek, šikovné choose-značky pro auta (umístí se před zastávku s místy pro několik vozidel a auto, které značku projede, si samo vybere jedno prázdné místo), byl implementován A* algoritmus pro hledání cest, což znamená, že si vozidlo nehledá nejkratší cestu, ale tu nejrychlejší a poslední velká změna je „just in time“ zásobování, kdy přeplněné továrny odmítají přijímat zboží.

Pak se několik verzí všechno vychytávalo a další změny přišly až s 88.04 a to plná podpora nadzemní a pozemní jednokolejky/maglevu včetně propojování těchto úrovní. Timoty nám nadělil první maglev vozidlo Concept1 (max. rychl 300km/h) a později i Concept2 (max. rychl. 590Km/h).

Ve verzi 88.06 tvůrci vykouzlili nový druh vlakového návěstí, tzv. choose signály. Je to velmi užitečná věc, která se hodí při stavbě velikých nádraží. Umístí se před nádraží s několika kolejemi, kde mohou vlaky zastavit a nakládat/vykládat. Když vlak projede tímto návěstím, vybere nejbližší volné místo a tam zastaví. Není už nutné přesně určovat na jakou kolej vjede a doprava je tedy mnohem pružnější. Další vychytávka je indikace uvízlého vozidla, což je velmi užitečná funkce, která se hodí v případě, že se například ucpe nějaký železniční uzel (a že se to může stát).

Další pěkná věc přišla v dubnu (ver 88.08), kdy bylo do programu zakomponována možnost různých délek vozidel, což se hodí hlavně při tvorbě mnohakloubových tramvají, malých tendrů za parní lokomotivou a krátkých/dlouhých vagonů.

S příchodem verze 88.09 si hráči Simutrans konečně odpočinuli od nekonečného klikání při bourání dlouhých tratí políčko po políčku. Přibyl totiž velice užitečný nástroj pro zbourání celého úseku kolejiště, silnice, maglev dráhy. Stačí kliknout na začátek a na konec a je to pryč, člověk si někdy ušetří stovky kliknutí. Také přibyly možnosti přizpůsobení hry, lze nastavit četnost generování cestujících.

Průběžně se samozřejmě objevoval nový obsah(vlaky, auta, tramvaje, maglev vlaky, budovy atd.)

Verze 88.10.5 byla vyhlášena jako stabilní a tedy doporučená pro dlouhodobé hraní (což jenom potvrzuji, je doopravdy stabilní). Navíc byla naportována pro MacOS běžící na proceserech Intel. Je tedy dostupná pro Windows, Linux, BeOS a MacOS.

89+

Ale vývoj se nezastaví u „stable version“ (která navíc nebyla první a rozhodně nebude poslední). Tam je jen vše vyladěno a je tedy čas implementovat zcela nové věci. A to se taky stalo, když vyšla následující 89.00, ve které byl kompletně přepracován systém železničních segmentů ohraničených semafory (dříve mohl v každém být jen jediný vlak). S příchodem 89.00 byl nastolen tzv. path based signaling (PBS), který umožňuje, aby bylo v jednom segmentu víc vlaků, pokud se ovšem nezkříží jejich cesty. Vlak (tramvaj) si totiž rezervují vlakovou cestu až k nejbližšímu návěstí nebo zastávce a na takto zarezervovaný kus tratě nic nevjede, ale pouze dorazí až na konec volného úseku, počká až vlak přejede, cesta se uvolní a pokračuje se dál. Má to své přínosy. Není například nutné stavět na tramvajových tratích žádné (nebo méně) semaforů, protože si tramvaj zabere kus tratě k nejbližší (obvykle velice blízké) zastávce a nepřekáží ostatním. Ale tento systém má své nevýhody, tedy hlavně nezvyk na systém, který pracuje jinak než „za stara“, ale výsledky podává stejné.


Další velký otřes nastal, když prissi (programátor a správce pak64) kompletně upravil ekonomiku pro pak64. Ohromě se zvedli provozní náklady téměř všech vozidel a je tedy mnohem těžší profitovat, ale jde to.

Tato změna také promění savy ze starších verzí hry (před 89.00), ve kterých člověk vydělával miliony za měsíc, na nehratelné bankrotující ekonomiky, kde najednou proděláváte dva miliony měsíčně.


Další verze z rodiny 89.x.x přinesly například možnost stavět různé druhy elektrifikací a jiných objektů na komunikacích. Je také možné elektrifikovat silnice, což je jasná příprava na trolejbusy, kterých se určitě brzo dočkáme.

Další užitečnosti je např: číslování konvojů (užitečné, když se hlásí, že jedno z vozidel ve velkém houfu nemůže nalézt cestu a není na první pohled jasné, které to je; teď se dá poznat podle jeho jedinečného čísla) a možnost stavět tramvajové koleje na silničních mostech a v silničních tunelech.

pak128

I když se této graficky detailnější verzi Simutrans normálně nevěnuji, musel jsem aspoň vyzkoušet.

Pak 128 dospěl do verze 1.3.2, které běží na programu verze 88.10.5 (pro kompatibilitu s novějšími je třeba spec patch).

Když porovnáme pak64 a pak128, tak 128 má detailnější grafiku (2× větší herní políčko), ale zase má člověk menší přehled. Ale hlavně obsahuje mnohem víc vozidel, vlaků, aut, letadel, lodí, budov, továren a vůbec všeho než pak64.

A aby to bylo fér tak musím říct, že instalačka je asi 4× větší a celkově je pak128 náročnější na procesor a paměť.

Taky prožil nějakou ekonomickou reformu, ale rozhodně mírnější než u paku64, takže se de facto nic moc nemění.

simu-outro

A co bude dál? To nevím, ale prissi na diskuzním fóru utrousil něco v tom smyslu, že by se ze Simutrans stalo open-source, což by, při dobré koordinaci prací, myslím věci jenom prospělo a vývoj programu by se urychlil.

píše k47, ascii@k47.cz