k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Simutrans 100.0

(finální verze?!)

Je to tady: pět měsíců po minulé verzi vyšla nová stabilní verze Simutrans, která nese číslo 100.0 napovídající něco o tom, že se jedná o finální verzi. Nicméně pak128 stále zaostává a ještě není dostupná jeho verze, která by fungovala s binárkou verze sto. Pak64 je jako vždy bez problémů dostupný včas.

Simutrans v100.0 obsahuje docela obsáhlý changelog ve kterém je 21 oprav (FIX), 22 změn (CHANGE) a 20 nových funkcí (ADD).

Teď tady shrnu novinky a nové funkce, kterých si při hraní nové Simutrans všimnete.

Byl změněn systém přidělování jmen zastávkám, takže odteď mají všechny zastávky zcela unikátní jména. Dříve to byl trochu problém, protože třeba zastávek Praha Jih mohlo být klidně dvacet a pak, aby se v tom čert vyznal.

Okno, kde se nastavují trasy jednotlivých linek, bylo kompletně změněno a přibyla možnost nastavit, jak dlouho se má na zastávce čekat (dosud šlo nastavit jenom čekání do určitého procenta zaplnění dopravního prostředku).

Další věc, která sice nemá žádný praktický vliv na hratelnost, ale potěší je movingobject – nějaká věc, která se po mapě pohybuje zcela samostatně, třeba hned v úvodním městečku se po ulicích prohánějí ovce. Milé. Podobně na tom jsou i nové groundobjects – statické věci, které jsou rozmístěné po krajině a nejsou to stromy: různé studánky, kamení, rybníčky a podobné drobnosti závislé na klimatickém pásmu. S tím souvisí další nová věc (možná, že tu byla už někdy dřív, nepamatuji se přesně): když stavíte koleje nebo silnici napříč lesem, do celkové ceny stavby se mimo samotné komunikace připočítává i cena likvidace stromů a groundobjectů, takže postavit dálnici napříč pralesem se může pěkně prodražit. Je to jenom další milá drobnost, která dělá ze Simutrans komplexní simulátor.

Další věc, kterou jsem nezkoušel, ale někomu by se mohla hodit je přizpůsobitelnost herních nabídek (konfigurace je v souboru pak64/config/menuconf.tab).

Změněn byl i nástroj na přidávání stromů, který funguje jako úprava terénu a tažením myši se sázejí stromy, což mnohem rychlejší a pohodlnější než postaru.

Počítačoví protihráči se naučili stavět letiště. Otázka zní, jak efektivně jich budou využívat. Přece jenom počítač nikdy nehospodařil moc efektivně.

A pak byly přidány map editing tools, což jsou nástroje pro komplexní změny a tvorby map. Nejsou určeny pro hraní, ale třeba pro tvorbu scénářů (viz. dále). Tyto nástroje umožňují postavit naprosto všechno, co se ve hře vyskytuje (továrny, atrakce, městské stavby a dokonce i jednotlivé konkrétní stromy) a ještě v sobě obsahují další nástroj na tvorbu lesů, kdy myší vybereme dva body a v prostoru mezi nimi se vysadí les. Ideální pro tvorbu velkých zalesněných ploch.

Vylepšeno bylo zoomování, které je nyní plynulejší a podporuje i přibližování herní mapy.

Dále je to více statistik o herním světě (v Citylist) a možnost vytvořit mapu zcela bez stromů.

V paku64 pak je několik nových vlaků (třeba švédská souprava X2000), vagónů, autobusů a nákladních aut a nová grafika pro některé staré.

Další velice užitečnou fíčurou je přesouvání zastávek. Funguje to tak, že mám jednu zastávku, kterou obsluhuje hodně linek autobusů, ale jak se ukáže, tak ta zastávka není na právě nejvhodnějším místě a bylo by dobré jí přesunout, což by znamenalo vybudovat jinou a pak ručeně v každé lince, která zastávku obsluhuje, smazat nevhodnou a nahradit ji novou zastávkou, což ale může být docela pracné. Ale naštěstí s možností zastávku přesunout tohle všechno odpadá. Teď stačí postavit novou zastávku a pak použít nový nástroj, přesunout zastávku ze staré na novou a trasy všech linek, se změní a dojde v nich k náhradě jedné zastávky za druhou. Navíc se tento nástroj chová chytře a u autobusů přesměrovává jedno políčko na jiné, u lodí a letadel celou zastávku na jinou a u vlaků jedno nástupiště na jiné. A pak se z tohoto nástroje stává velice užitečný pomocník.

A nakonec jsem si nechal jednu docela milou novinku, kterou jsou už zmíněné scénáře. Jde o to, že doteď se dala hrát jenom „volná hra“, kde o nic nešlo, člověk si jenom stavěl a neměl žádný cíl. Naproti tomu scénáře jsou už vytvořené mapy, které mají různě obtížně splnitelný cíl. Například přepravit 500 cestujících, dosáhnout hotovosti 100.000.000 nebo tak podobně.

A to je všechno pro verzi 100.0. Ale nemyslete si, že teď vývoj hry končí. Kdepak. Simutrans se kontinuelně vyvíjí a už teď jsou k dispozici další nigtly buildy s několika opravami.

Odkazy:

Simutrans 100.0


* 3. července 2008

píše k47, ascii@k47.cz