k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB

Maďarsko

17. 12. 2003 — Dendrin

Maďarsko je republika v čele s prezidentem. Zákonodárným orgánem je jednokomorové Národní shromáždění, které má 386 členů s funkčním obdobím 4 roky. Oficiálním jazykem je Maďarština, které ale ani náhodou žádný z okolních národů nerozumí. Ale vyplatí se používat slovník, lidé jsou pak mnohem sdílnější. V Budapešti nebo na Balatonu se člověk bez problémů domluví německy, popř. Anglicky.

Náboženství je římskokatolické ( 63 % ), protestantské ( 25 % ) a ateisté 11%.

Maďarsko není příliš bohaté na hory, zato se zde nachází spousta termálních pramenů. Ty jsou už od dávných dob využívány k léčebným účelům.

Pro Maďarsko je typické podnebí mírného klimatického pásma s kontinentálním charakterem. Nejchladnějším měsícem je leden (-1°C), nejtepleji je v srpnu (21,3°C), průměrný roční počet hodin slunečního svitu činí 1785.

Mnoho historických památek bylo znovu postaveno ve 20. století. Ty původní byli totiž zničeny v dřívější či nedávné historii – Turky, za vlády Habsburků, za 2. světové války. Pro bližší poznání zdejší architektury je důležitý fakt, že Maďarsko leží na historickém rozhraní římské, slovanské a islámské kultury. I z tohoto důvodu zde lze nalézt architektonické uskupení, jež nemají jinde obdoby.

Kamenné stavby začali na dnešním území státu budovat Římané. Zachovaly se zbytky dokonalých silnic, amfiteátrů, lázní, městských paláců a venkovských vil, vybavených skvělými freskami a mozaikami. Vykopávky řeckých měst můžeme vidět např. v budapešťské Óbudě, Táci a dále podél Dunaje a v Zadunají – tzn. v někdejší římské kolonii Panonii.

V prvních staletích našeho letopočtu tvořil Dunaj hranici Římské říše. Provincie Pannonie byla již v této době osídlována kolem Balatonu. Sloužila k rekreaci Římanů. Od té doby až do současnosti tráví na Balatonu svoji dovolenou tisíce turistů. Maďarské moře je největším jezerem ve střední Evropě. Zaujímá plochu 598,2 km2, délka je 70 km, šířka 12 km a průměrná hloubka činí 3 m, přičemž nejhlubší místo jezera se nalézá 11,5 m pod hladinou. Co se týče pláží, severní a jižní pobřeží Balatonu se od sebe podstatně liší. Na severu přechází voda prudce do hloubky a po 30 – 50 metrech se již nedosáhne na dno. Zdejší pláže jsou spíše vhodné pro dobré plavce. Na jižním břehu se voda volně svažuje do hloubky, na většině míst se můžeme brouzdat vodou třeba i do vzdálenosti 500 metrů od břehu bez plavání. Zpravidla proto si volí jižní břeh rodiny s malými dětmi. Východní cíp Balatonu je rájem pro milovníky slunečné lázně. Pláže jsou zde zality sluncem od brzkého rána do pozdního odpoledne. Cyklistické stezky nejsou vybudované kolem celého jezera, ale i tak je jejich celková délka je téměř 200 km a každým rokem se přidávají nové a nové úseky.

Další ze zajímavostí se nacházejí v hlavním městě Maďarska – Budapešti. Například budova parlamentu postavená v novogotickém slohu, která je dlouhá 265 m a v nejširším místě měří 123 m a její kopule je vysoká 96 m. V Budapešti je také Řetězový most, který je dlouhý 375 m a Margitin most stojící na 7 pilířích a dlouhý 607 m. Ve městě jsou ještě jiné, ale už méně známé mosty přes Dunaj. Dále se zde nachází mnoho muzeí: např. literární a muzeum známek.

Z hlediska cestovního ruchu můžeme Maďarsko rozdělit na 9 turistických regionů:

Maďarsko se může pochlubit mnoha zajímavými památkami, které rozhodně stojí za shlédnutí.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz