k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Groovy Stripbot

25. 11. 2009 — k47 (CC by-nc-sa)

Stripbot je můj dávný výtvor - twitterový robot, který už 8 měsíců potajmu tweetuje o nově publikovaných stripech z Čech i ze světa a shodou náhod je naprogramovaný v jazyku Groovy. Proto Groovy Stripbot.


Mám rád stripy. O tom žádná. Vždyť už jsem taky několik stovek (více méně tragikomických) stripů vytvořil. Miluji kompaktní formát vyprávění, komprimované příběhy, které se musí vejít do několika málo panelů. Čím jsou absurdnější a svéráznější, tím lépe.

Na druhou stranu taky rád programuji a už dlouho mě lákal jazyk Groovy, který vychází z Javy (a běží na JVM), ale navíc obsahuje některé finesy a syntaktický cukr (uzávěry, duck typing, nové + přetížitelné operátory), který jsem obdivoval v Ruby, s nímž jsem koketoval několik měsíců nazpátek a jehož elegance mě okouzlila. Bohužel jsem neměl čas a důvod, abych se s Ruby seznámil nějak více. Stejný osud donedávna stíhal také Groovy.

Ale když jsem onemocněl a celé dny jsem se válel v posteli, pustil jsem si několik podcastů o Groovy a dostal jsem chuť v tomto jazyku něco vytvořit.

+++

Už nějakou dobu jsem přemýšlel, že bych udělal stránky, které by agregovaly RSS kanály stripů a fungovaly by tedy jako rozcestník po všem, co vyšlo ve světě stripů a web-komiksů. Podnikl jsem nějaké kroky v této záležitosti, ale později jsem celou věc uložil k ledu. Ale nápad jsem zanesl do dlouhodobého TODO listu a tam zůstal dlouhou dobu nepovšimnut.

Až do teď.

Právě v jazyku Goroovy jsem napsal Stripbota, což je vlastně jednoduchý skript, který běží u mě na počítači a každou hodinu zkontroluje vybrané RSS kanály. Když najde, že se tam něco změnilo, updatuje svůj twitter status. Jednoduché.

A k čemu je to dobré?

No, můžete začít stripbota folowovat nebo odebírat RSS kanál jeho twitter účtu a být pravidelně a včas informováni o novinkách ve světě převážně českých stripů. Jednak to a pak se mi taky líbí představa, že se automaticky generovaný obsah tváří, jako kdyby ho napsal živý člověk. Skoro.

+++

A když už jsem v tom, musím podotknout, že je docela škoda, že vychází jenom málo originálních českých stripů. Když nepočítám svoje pokusy na tomto poli (669 a mrtvý fel.log), pak zbývá Bugemos, MaFian liFe (už umřel), Kuře (bez RSS), Balónek, Komiks na IT biz, Bezejmenný hrdina (nepravidelně), Opice a zajíc (zase začal vycházet), anjel (bez RSS), šermířský strip a Mr. Nobody.

No dobře, zas tak málo jich není, ale některé z nich vycházejí každý týden, jiné zcela nepravidelně, další už skončily a spousta z nich bohužel nemá RSS kanál, což je převeliká škoda a znamená to, že se daný nedostane do stripbota.

Pak je na internetech ještě fůra uživatelsky generovaných stripů (např: "http://comix.spaceport.cz/"), ale ty nelze brát vážně. Jednak proto, že jich je neuvěřitelně mnoho a pak taky, že jejich kvalita je většinou kolísavá.


Update: kompletní zdroják zde.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz