k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


Typografické udělátko

publikováno 9. 7. 2009 od k47

Všechny vtipy, které teď na stránkách vtipy.k47.cz vydávám za své jsem ukradl. Pochopitelně. Přece bych sám nedokázal vyprodukovat 26 tisíc vtipů. To není v silách jednotlivce. Krádež byla vcelku rychlou a pohodlnou cestou, jak vybudovat největší databázi vtipů na českých interwebech. Ale má to svou stinnou stránku - kvalitu. Teď nenarážím na to, že některé vtipy jsou špatné nebo bůh ví co (každému se navíc líbí něco jiného, žejo), ale na úroveň textu, gramatiku a zásady typografie. Jelikož byl zdrojem lid - a lid vůbec neumí psát správně česky - pak je jasné, že to "místy stojí za hovno .(a co hůř, místy jsou vtipy i slovensky)".


Lidi z nepochopitelných důvodů rádi píšou bez háčků a bez čárek, někdy si vystačí jenom s velkými písmeny, vyprodukují spoustu chyb v y/i, mě/mně a hlavně ta typografie. Za čárkou, tečkou, vykřičníkem, otazníkem, dvojtečkou a středníkem se píše mezera, nikdy ne před ním. Interpunkční znaménko stačí jedno, nejsou potřeba tři vykřičníky. Ale v případě takové trojtečky, jsou třeba přesně tři tečky ne dvě, ne deset. Panebože, je to tak těžký? Není. Navíc nejde o nějaké vymyšlenosti, protože text, kde se dodržují tyto (a další) pravidla se čte mnohem lépe, než nějaká samo-domo zmršenina.

Navíc vtipy jsou už z podstaty věci vtipné a proto tam není třeba cpát smajlíky. To člověk pochopí, že je to vtip. Boha jeho.

A protože mě tyhle věci štvaly a chtěl jsem trochu pozvednout úroveň vtipů, napsal jsem si malou PHP třídu TypographCorrector, která přesně tyhle věci řeší.

Jednoduše stačí zavolat TypographCorrector::correct('To,co chci zkorektůrovat ? :D olol') a výsledkem je krásný opravený text. Dokonce se metoda snaží detekovat případ, kdy je celý text napsaný velkými písmeny. V tom případě text převede na malé písmo s výjimkami začátků vět (má to nějaké chyby, jako třeba, že zvětší písmeno i za pořadovým číslem, ale je to pořád lepší než zlo SE ZAPNUTÝM CAPSLOCKEM).

A teď kód:

 $limit;
 }

 private static function guessUpperCaseLetters($text) {
  $text = mb_strtolower($text, 'utf8');
  $s = preg_split('#([\.\?\!] )#', $text, -1, PREG_SPLIT_DELIM_CAPTURE);
  for ($i = 0 ; $i < count($s) ; $i+=2) {
   $sentences[] = $s[$i] . ( isset($s[$i+1]) ? $s[$i+1] : '' ) ;
  }

  foreach ($sentences as $key => $sentence) {
   $sentences[$key] = ucfirst($sentence);
  }
  $text = implode('', $sentences);
  return $text;
 }

}

Když už se rozhodnete pro dvojtakt copy-paste (což schvaluji a budu moc rád, když to použijete a dosáhnu nirvány, když do komentářů napíšete, že jste to skutečně použili), věnujte pozornost hlavně licenci. Jde o beerware!


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

««« 12. 7. 2009 Miluju Half life 2 📷
»»» 9. 7. 2009 669.279 📷

příbuzné články:
PHP Objektová obálka pspell 📷
get_calling_class() pro PHP 5.2 📷
Konzolové aplikace: DevTodo 📷
Nette JamendoControl 📷
Nette CachedControl 📷
TwitterControl 📷

píše k47 & hosté, kontakt: ascii@k47.cz