k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


Skrytá hrozba

publikováno 17. 12. 2003 od k47

Na židli v potemnělé místnosti seděl muž. Vypadal, že byl starý, ale příhodnější by bylo říct „zestárlý“. Když ho včera našli, před očima jim zestárl o deset let.

Jeho vzhled budil spíš opovržení a hrůzu, než to co by si zasloužil. Jeho tvář byla rozrytá hlubokými vráskami a celkově vypadal dost zuboženě: neoholená tvář, rozcuchané vlasy, naježené obočí, těžký dech a roztrhané oblečení. Byl smutný; smutný a poražený. Už ho nic nezajímalo a už mu nic nevadilo. Přestože k tomu měl důvody, nejpádnější ze všech.

Ačkoli to podle jeho vzhledu nelze předpokládat, byl to král. Vážený panovník bohaté země, král kterého se mnoho lidí obávalo a davy ho milovaly, osvoboditel, ochránce, král s velkým K. Jeho vláda trvala dlouhá léta, země bohatla i přes jisté konflikty a poměrně rázné udržování pořádku. Její bohatství lákalo pozornost ostatních panovníků a království. Nejvíce však státu, známého jako Postrach východu.

Panovník tohoto státu toužil ovládat všechno co mohl, kvůli jeho chamtivosti vypukly mnohé války a lidé zakusili mnoho utrpení. Neznal slitování ani čest, používal všechny možné praktiky, jen proto, aby se stín Postrachu východu rozšířil dál.

Právě před několika měsíci, kdy jeho touha po získání velkého bohatství států, ležících kolem Zálivu, přerostla možnou mez, vyhlásil Postrach východu právě tyto země za narušitele míru, možné agresory, skrytou hrozbu pro rozvíjející se civilizaci a bůh ví co ještě. Toužil po jediném – bohatství a v této touze poštval spojence proti nevinným.

Úder to byl náhlý a málokdo mu mohl vzdorovat. Bohaté státy kolem Zálivu byly poraženy, ale jejich král uprchl a dlouho se skrýval. Král Postrachu východu vyhlásil pátrání. Slíbil velkou odměnu za přivedení uprchlého krále – živého nebo mrtvého.

Do včerejška unikal, ale dnes ráno byl dopaden. Kdysi hrdý král teď čekal co se s ním bude dít dál. Už v nic nedoufal, neboť poznal, že proti tak bezuzdé chamtivosti, bezohlednosti a krutosti nikdo nic nezmůže, ani ten nejlepší z nejlepších.


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

publikováno 17. 12. 2003

příbuzné články:
Historky z podsvětí 5: Cizí prst na cizí spoušti
Sedmero prapodivných příběhů
Průzkum
Mýtus o běžci
Jeden den
Historky z podsvětí 4: Skrytá agresivita

sem odkazují:
#53
Seznam povídek

píše k47 & hosté, kontakt: ascii@k47.cz