k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


Life as a service

publikováno 21. 6. 2012 od k47

Život se stal službou - člověk ho nevlastnil, jenom si pronajímal ty části, které zrovna potřeboval.


Všechno bylo digitální, všechno někomu patřilo. Někomu cizímu. Když si Jack koupil toaster, musel odsouhlasit čtyřicet stránek licenčního ujednání, které říkalo, že mu toaster vůbec nepatří, ale jenom si pronajal licenci. Toaster měl výkon větší než superpočítač, který porazil Garyho Kasparova v šachu. Měl v sobě kameru, mikrofon a scanner duhovky a to jenom proto, aby mohl svého 'vlastníka' profilovat, analyzovat jeho toasty a zobrazovat relevantní reklamu. Přesto postrádal senzor schopný rozpoznat, jestli toast není spálený. Přece jenom tady v první řadě nešlo o toasty, ale o sociální baking experience s brand engagement.

S tím vším musel Jack souhlasit, aby uspokojil touhu po chutném křupavém toastu. Ne že by měl příliš na výběr. Na světě existovali tři výrobci toasterů a všichni tři měli přibližně stejné požadavky.

Zařízení nepracovala pro svoje 'vlastníky', ale konspirovala proti nim. Měla vlastní vědomí a přemýšlela, jak jim prodat věci, které nepotřebovali. Všechna data, která Jackův toaster nasbíral, hned odesílal někam do centrály. Data mu samozřejmě nepatřila. A zařízení pochopitelně nefungovalo offline. Psalo se to v licenčním ujednání, stejně jako fakt, že mu toaster mohl z jakéhokoli důvodu odmítnout připravit toast.

Jack dal dovnitř chleba upečený v místní pekárně a přístroj zahlásil: "Nesprávný druh chleba."

Na internetu se dočetl, že nemůže použít "open source" chleba, ale jenom ten schválený výrobcem toasteru. Za zařazení do Bread Store si výrobce účtoval 30 procent ceny.

Ten večer Jack neměl žádné toasty.


PS: Naštěstí má tento příběh šťastný konec. Na internetu se našla skupinka milovníků opečeného chleba, která připravila jail-break.


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

publikováno 21. 6. 2012

příbuzné články:
Svět prostředníků
Kafe v pět
Říkávala mu, že má krásné oči
Protest
Bar Cenzura
Horečka #1

sem odkazují:
Útok na vlastnictví, routery, zdravý rozum a všechno, na čem stojí naše civilizace
20012 - ale jo, zas tak zlý to nebylo
Žijeme ve světě digitálních prostředníků
Seznam povídek

píše k47 & hosté, kontakt: ascii@k47.cz