k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Medal of Honor: Spearhead

— k47 (CC by-nc-sa)

Včera jsem dohrál tenhle datadisk. Docela jsem se s ním flákal. Zapadnul jsem kdesi v Berlíně plném sniperů a tanků, pršelo, bylo šero, sniper v každý mlze, kam nevidíte, osamělé hlídky a Německý tanky s velkejma dělama. Hnusný místo! Na začátku to bylo podobný…


hodnocení: Kaja47: 78 ze 100, Marty: 72 ze 100

6.červen 1944: 3000 stop nad zemí se vznáší letadlo a veze dvanáctičlennou jednotku. Jedním z nic jste i vy. Jeden z mnoha tisíc. Cíl je jasný: dostat se na zem a osvobodit Evropu. Letadlo dostane menší zásah a tak poletíte ven trochu dřív. Venku, mimo letadlo, je to jiné. Flaky na zemi nepřetržitě střílí, nebe pročesávají kužely světlel, prolétávají desítky letadel a stovky padáků se blíží k zemi. Tak takhle skvělá scéna, to se jen tak nevidí. Ale tak to bylo i ve skutečnosti. Vylodění v Normandii byla největší operace, která do té doby neměla obdoby. Vaše nadšení ukončí až nejbližší stodola v jejíž střeše skončíte. Okolní lesy jsou plné Němců, hned vedle salaše dva protiletecké kanóny (to je ale štěstí, stačilo, aby střílely trochu jinam a na místní stodolu by dopadal guláš:-), které můžete osedlat a to je potom rachot. Čtyři hlavně se činí, lidi pro ně nejsou překážkou, soustředěná palba zničí i tank a jak krásně kácí stromy (za okamžik pokácíte celý přilehlý lesopark – kdejaký dřevorubec by záviděl). A tak to jde dál, procházíte francouzské vesničky, ničíte artilerii a mosty, jdete po krku nějakýmu oficírovi, zasednete i k opravdu velkému dělu a konec první mise přijde záhy a nečekaně.

Druhá mise v Belgii je patřičně veselá. Je zima, němců je plno a mají šestiranné raketomety (jejichž jméno si nikdy nezapamatuji), rakeťáky je třeba najít, přežít jejich palbu, zabít jejich posádku, použít je ku prospěchu a zničit. V této misi se mi stalo, že nepřátelé k nám hodili granát a jeden náš hoch byl tak odvážný a granát zalehl aby nezabil jiné. Byl to dobrý neprůstřelný Honza a sám to přežil:-). Po této misi následuje další lahůdková: ukořistíte nepřátelské vozidlo, které má na sobě nalepený protitankový kanón a následuje nejšílenější jízda vašeho života. Musíte projet skrz nepřátelské území, kde není nouze o tanky, vojáky s panzerfaustem a obrměné transportéry + početný komparz s lehkými zbraněmi. Když už to dojedete tak následuje chuťovka v podobě bombardování, zastavování útoku a sestřelení stíhačky. Třetí mise je brána z „ruské“ strany a odehrává se v Berlíně. Klasika, ale pro hračičky jsou k dispozici minomety a příznivce tězké techniky potěší závěrečná jízda v tanku. Ještě ubránit most, závěrečné titulky a toť vše.

Single player datadisku je hodně krátký. Sice jsem se skoro vždycky bavil, ale s klidným svědomím můžu říct, že původní MoH byl lepší. I multiplayer doznal vylepšení. Ty klasické jako nové napy jsou snad nutností. Bylo přidáno pár vychytávek, například: přenosný težký kulomet (před použitím se musí rozložit), kouřové granáty (jsou i v singlu) a tak podobně.

Hra vypadá dobře i když běží na skoro 2,5 roku starém enginu Quake 3. Úrovně působí správným dojmem, modely vojáků jsou neskutečně detailní a je na nich vidět jejich výbava, animace jsou hezké, ale hlavně to všechno, na střední nastavení, plynule funguje na mojí mašině (podrobnosti dole).

píše k47, ascii@k47.cz