k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Knytt Stories

4. 6. 2008 (před 14 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

(minimalistická explorativní plošinovka z pera švédského vývojáře a hudebníka)

Nifflas je opravdu velké jméno nezávislé herní scény. Že jste o něm neslyšeli? To je potom škoda, protože právě tenhle nadaný hudebník a vývojář vytvořil sérii explorativních plošinovek z nichž nejvíce zazářil právě Knytt Stories, který získal mnoho ocenění (například několik cen v Best Freeware Games of '07).

Knytt Stories by se dal nejlépe popsat jedním slovem: kouzelný. I když jde v podstatě o obyčejnou plošinovku (kde navíc není možno nepřátele nijak eliminovat), je to kouzelná hra. Nifflas vytvořil svět, který přímo vyzývá k prozkoumání a hráče v židlích drží prostou touhou objevovat všechny zákoutí pestrého a proměnlivého prostředí a všechno podbarvil svojí hudbou, která lahodí uchu.

Příběhu v Knytt Stories mnoho není. Vtělíte se do malinké bytosti a vydáváte se zachránit svět, který je sužován jakýmsi strojem, který z krajiny vysává veškerou barvu.
A Cestou k němu musíte projít rozmanitý svět vyvedený kouzelně minimalistickou grafikou, který zahrnuje nejrůznější prostředí od jeskyní, džunglí, území jara, světa nočních můr, přes zelené lesy a hlubiny moře až po zasněžené vrcholky hor. Každý terén má svojí specifickou hudbu, které stačí jen pár tónů, aby vykreslila atmosféru.

Vaše postavička se není schopna přímo postarat o protivníky (představované různou zlou faunou a zlými stroji), ale přesto má mnoho jiných možností, jak překonávat nástrahy, které potká na cestě. Tyto dovednosti postupně získává průchodem hrou. Zpočátku to jsou jen vyšší skoky a běh, pak se přidá možnost lézt po stěnách, detekovat blízké nepřátelsky naladěné živočichy (nefunguje na roboty), a nakonec dvojité skoky, hologram a deštník, pomocí kterého se dá klouzat vzduchem a vznášet se ve vzdušných proudech.
Jak je vidno, je zde spousta možností, jak překonávat překážky, ale i přesto není těžké při cestování zemřít (stačí spadnout do lávy, nebo být sežrán něčím velkým, co má hodně zubů nebo bodáků). Proto hra nabízí dva stupně obtížnosti a poměrně hustě rozeseté body, na kterých lze uložit aktuální pozici a na kterých se objevíte v případě, že nastanou komplikace.

Celková herní doba činí několik příjemně strávených hodin, což je na freeware hru pozoruhodný výkon. Ale i kdyby vám to bylo málo a chtěli v náručí Knytt Stories strávit ještě nějakou tu chvíli, máte možnost si z oficiálních stránek stáhnout přídavky v podobě zcela nových světů, které se objevily krátce po vydání hry a prodlužují dobu hraní prakticky donekonečna.

Nifflas je naštěstí velice kreativní a pokračuje v tvorbě dalších explorativních her s typicky minimalistickou a roztomilou grafikou a od vydání Knytt Stories už stihl vydat Knytt Nano a Nano Lasers a další hry jsou v přípravě. A není pochyb, že půjde opět o výjimečné počiny.

galerie

odkazy:


* 2. června 2008

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz