k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Choke on my Groundhog, YOU BASTARD ROBOTS

29. 8. 2008 (před 14 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Petrimu Purhovi se zase jednou něco povedlo. Po podivuhodné Crayon Physics vytvořil Choke on my Groundhog, YOU BASTARD ROBOTS, která je podobně unikátní (ne, že by toho víc neudělal, ale jediné tyhle dvě jsem hrál).

Jde o jednoduchou věcičku: je tu obdélníková aréna na linkovaném sešitě, panáček s bouchačkou a fůra namalovaných robotů, kteří potřebují proklepnout kotel. První dojmy nic moc, co? Dalo-by-se-říct tuctová kosička-střílečka.

Navíc jsou úrovně navrženy tak obtížně, že není možné je projít na jeden pokus a než hráč vystřílí všechny potvory, zemře. Ale tady nastává bod zlomu. Po smrti se čas vrátí zase na začátek a s po vašem boku bojuje vaše minulá inkarnace. Pohybuje se přesně jako vy v minulém pokusu a zemře přesně v ten okamžik, co minule. A pak když zemřete znovu, tak se to opakuje a přibude další váš otisk do proudu času. A znovu a znovu. Situace se stává nepřehlednou, všude je spousta panáků, kteří střílí a umírají, člověk neví, který z nich je právě on, ale hlavní je, že to jede a člověk se dostane zase o kousek dál.

A to je hlavní idea, na které Purhi svojí hru postavil. Návraty se dají také využívat jako strategický element, kdy jdete po robotech třeba nalevo s tím že víte, že vás brzo zabijí, ale v další rundě máte krytou levou stranu a můžete kosit stroje vpravo. Nebo třeba jakkoli jinak. Ale právě takhle – vracením v čase a novými inkarnacemi – se postupně prokoušete do konce levelu a tempo se stupňuje…

Do toho všeho hraje jednoduchá hudební smyčka, která by začala silně lézt na nervy, kdybyste u hry strávili víc jak půl hodiny. Popravdě, není to zábava na dlouho, ale v tom malém časovém výseku působí jednoduchá hratelnost opravdu návykově a člověk si říká: „hele kámo, tohle je fakt dobrý.

Asi byste po mě chtěli nějaký verdikt, co? Vždyť já jsem ho už řekl: „hele kámo, tohle je fakt dobrý.“ A je to tak.


píše k47 & hosté, ascii@k47.cz