Wylepszowacz wyhledawacze
Nedávno se mi stala taková věc. Slyšel jsem v nějakém klipu na YouTube nějakou hudbu (nechráněnou autorským zákonem, pochopitelně). V komentáři pod ním se psalo, co je ta muzika zač. Do wikipedie jsem napsal jméno kapely a vyběhlo mi, že vydala (svobodně, pochopitelně) čtyři alba. Pak jsem se přesunul na wyhledawacz, zadal jsem tam jména těch alb prefixované jménem kapely. Některé z těch alb byly na rapidu, některé na megaupload a další na ulož to. Nastartoval jsem tedy několik paralelních downloadů z různých služeb a nebylo tudíž potřeba soubory brát jeden po druhém nebo šachovat s nastavením proxy. Uběhlo deset minut a všechny čtyři alba jsem měl na disku. Rychle a pohodlně. Navíc nedošlo k žádnému sdílení.
Teprve v ten okamžik mi došlo, že jsem stvořil monstrum.
Řeč je o wyhledawaczi – metavyhledávači souborů uložených na filehostingových službách. Samotného mě překvapilo, jak moc ho sám používám a jak moc je mi užitečný. A tohle si možná myslí i někdo další, protože podle statistik tam zavítá něco málo přes 5 lidí denně, což není moc, ale zase to není úplně málo a toto číslo se velice zvolna zvyšuje. A to i díky Tondovi, který wyhledawaczi udělal takovou maličkou reklamu.
Ale samozřejmě není všechno zlato, co se třpytí a wyhledawacz není úplně vhodný na stahování velkých souborů rozdělených na několika částí.
A teď k tomu hlavnímu: vylepšení. Trochu jsem zapracoval a wyhledawacz se teď po odeslání dotazu přesměruje pomocí GET na stránku, kde zobrazí výsledky. A to znamená, že každý dotaz má svojí vlastní adresu, kterou lze jednoduše copy-pastenout, někomu poslat a on uvidí stejné výsledky. Ale ta adresa je strašlivě, neuvěřitelně a děsivě dlouhá, takže vkládání třeba do twitteru není možné. Z toho důvodu jsem k výsledkům hledání přidal možnost pomocí jdem.cz zkrátit odkaz na aktuální hledání. Celkem užitečné.
Další drobností je prodloužení keše na týden, což o trochu zvýší rychlost odpovědi na časté dotazy.
Toť vše, teď jděte vyhledávat.
PS: když už jsme u stahování, tak jsem včera objevil výbornou utilitku jménem SlimRat, které stačí zadat sáhodlouhý seznam adres souborů na rapidu, mediafire, depositfiles nebo jiných službách, nechat běžet počítač přes noc a SlimRat to všechno postupně postahuje. Parádní věc, která mi plní disk už několik hodin. SlimRat je napsán v Perlu, určen hlavně pro Linux a konzoli, ale funguje i na Windows. Instalace je trochu spartánská, ale dá se překonat a pak všechno funguje jak má. Více info: zde, zde a zde.