k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


Upgrade

publikováno 18. 1. 2009 od k47

Jak jste si možná všimli, něco se tu stalo. Něco málo. Přibyly nějaké ty nové & zcela zbytečné funkce.

Takže popořadě:

- Nový a zábavný pohled na nejnovější stripy (už asi padesátý pátý nebo tak nějak). I když otázka zní, proč jsem to dělal, když stripy už nevycházejí a do skonání světa se to nezmění. Necítíte tady určité náznaky? Já ne.
- Tagy. Článkům můžu přiřadit několik značek, štítků, nálepek, které nějak identifikují téma. Klasika.
- Výpisy některých sekcí, jako třeba grafika, kde jsou především obrázky, se vypisují odlišně - větší náhledy, méně textu - jakoby šlo o galerii.
- Další čtení neboli podobné články - Pod každým článkem se ukazuje krátký seznam odkazů na jemu podobné. To se může hodit, když se vám například povídka líbila a chcete si přečíst něco podobného. Zajímavé je právě to slovo - podobného. Jak to poznat? Co je podobné? Jak detekovat shodu? Trochu jsem se v tom vrtal a výsledný SQL dotaz, který najde nejbližší články na základě osmi kritérií, má padesát řádků a dochází v něm k najakým těm monster-joinům a agregacím. Nic pěkného.
- Právě kvůli téhle hrůze jsem značně rozšířil kešování (kešuje se skoro všechno na velice dlouhou dobu, aby se databáze nemusela mučit pokud možno nikdy). Tento krok může o něco zrychlit načítání stránek a o něco (málo) může ulevit serveru a jeho adminovi. (Když už jsme v tom: když úplně vypnu všechno kešování, některé stránky potřebují na sestavení i víc jak 50 dotazů do databáze. To není zrovna nejlepší vizitka. Ve skutečnosti je to docela hrůza. Radši jsem měl mlčet.)
- Poslední odhalená zbytečnost je skrývatelné menu: Vpravo nahoře je teď takový malý odkaz, který odkryje nebo skryje menu. Tato funkce se ukázala v praxi mnohem méně užitečnou, než se na první pohled zdála.
- Jo a taky, na hlavní stránce jsem do výpisu novinek zamíchal odkazy na fel.log stripy, které vyšly v příslušných dnech. To jenom, aby tam aspoň někdo chodil.

To bysme měli upgrade formy, příště bude upgrade obsahu.


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+
#novinky «« »» #local
CC by-nc-sa

««« 19. 1. 2009 Boží mlýny zařadily vyšší rychlost
»»» 17. 1. 2009 Nad dopisy čtenářů, lov blbců atd.

příbuzné články:
Grafománie
Změna je život & změna je smrt
Změna RSS
Servisní šachta
Vyhlašuju boj!
živomrtvý bloger

píše k47 & hosté, kontakt: ascii@k47.cz