k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Svět se zbláznil

— k47 (CC by)

ITU se snaží ovládnout Internet a uvalit daně na dálkové přenosy. Situace kolem bezpilotních letounů se blíží bodu varu, ale vlády říkají, že je všechno v pořádku a budou je používat ke sledování, koho se jim zlíbí. V USA se řeší „warantless wiretapping“ a vraždy 'teroristů' prováděné bezpilotními letouny. Oboje bez jakékoli kontroly a bez náznaku transparence. Británie plánuje zákon, který by nařídil sledování všech online aktivit všech Britů a s formalitami jako soudní příkazy, presumpce neviny nebo soukromí si příliš hlavu neláme. ACTA umírá, ale unikají první informace o jejím potomkovi TPP. V Etiopii zakázali VoIP, protože ho nemůže místní režim odposlouchávat. Evropa se žene vstříc ESM. V Británii chtějí zakázat online porno, v Kanadě protestyv New Yorku anonymitu

Svět se skutečně zbláznil a všechno jeho šílenství má společný motiv střetu dvou světů: center koncentrace moci – v tomto případě vlád, státních institucí a výzvědných služeb na jedné straně a všech ostatních na straně druhé. Vládci říkají: „Vy nepotřebujete záruky svých práv a svobod, protože my to s vámi myslíme jenom dobře.“ Na obrzoru se rýsují temná mračna, přátelé.

Ale na druhou stranu současná situace musí v lidech upevňovat opor a nenávist k autoritám, (které jsou povětšinou nelegitimní a tíhnou k rozšiřování svojí nelegitimní moci) a to je jedině dobře.

Svět je jako nějaký absurdní sen, jenom se každé ráno probudím a zjistím, že to všechno je pravda.

Ale to bych odbočoval…

Teď chci jenom protáhnout trubky a vynést na světlo světa povídku 12 kladiv.

Tu jsem začal psát krátce po Pořád Utíkat a měla se táhnout v podobném bizarně-euforickém duchu. Ale skoro okamžitě se to zvrtlo a stal se z toho skoro pravý opak.

Dál na řadě je trojice prog-článků: Srovnání Scala.xml, Anti-xml a XPath, Atrox\ArrMySQL group by trik.

A to je všechno, příště bude povídka o toasteru.

píše k47, ascii@k47.cz