k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Samé dobré zprávy a jenom minimum špatných vtipů

7. 8. 2013 — k47 (CC by)

Když jsem předminule psal, že Bad Joke Incorporated tady zveřejním až potom, co skončí soutěž, do které jsem ho poslal, protože pravidla nepovolují už publikované texty, nevěděl jsem, že myslí publikované jako doopravdy oficiálně publikované tak, že se v průběhu oné transakce někdy objevily peníze a v jednom bodě změnily vlastníky a ne publikované jako několik kapek nalitých do rozbouřeného a přeplněného moře slov známého jako Internet.

A protože zveřejnění na internetu je OK, pak tedy Bad Joke Incorporated zveřejním na internetu.

Malé promo pro BJI jsem napsal už předminule, ale pro klid duše to tady zopakuji:

Bad Joke Incorporated na první přečtení může může vypadat jako další variance na Blade runnera nebo jeho předlohu Do Androids Dream of Electric Sheep?, ale to je jenom nešťastná shoda náhod (v tomhle případě se můžu napůl bránit vlastní nevzdělaností, protože jsem DADoES zatím nečetl). Jak jsem zdokumentoval jinde, všechno se vyvíjelo chaoticky a téměř do samotného konce jsem neměl ponětí, o co v příběhu jde a jak vlastně dopadne. Hnal jsem se vpřed jako blázen vystřelený katapultem s tím, že se zbytek vyřeší cestou.

Nakonec to na povrchu vypadá jako odvar blade-runnerovské sci-fi s androidy postrádající empatii. Hlavní rozdíl je v tom, že se nezajímám o to, co představuje lidství, ale co a jak se podělalo, když jsme se snažili lidství napodobit umělou inteligencí. V podstatě jde o dramatizaci rozporu mezi Noamem Chomskym a Peterem Norvigem o budoucnosti umělé inteligence. Chomsky věří, že se podaří sestavit elegantní teorii inteligence, Norvig na tohle rezignoval a vidí budoucnost ve statistických modelech, které nevysvětlí proč se něco děje, ale zdá se, že jsou dostatečně přesné a to je všechno o co jde. Nemusíme věcem rozumět, stačí, když budou vypadat, že fungují. Souboj kauzality a korelace. V Bad Joke Incorporated vyhrála korelace a vytvořila defektní vědomí, které není schopno cítit emoce a i když to umě maskuje, plně ho ovládá chladná kalkul.

A to všechno se odehrává během pracovního pohovoru v realitě Arytmie, která byla vždycky záměrně vyhrocená a nikdy jsem se tam s ničím moc nesral. Všechno jako obvykle opatřeno poznámkami a referencemi.


Mimochodem1: Bad Joke Incorporated je velice matoucí název, který s dějem nemá vůbec nic společného. Je to jenom artefakt z dávné minulosti, kdy za á) BJI mělo být za humornější a za bé) vyobrazený pohovor je špatný vtip stejně jako mnoho nefiktivních pohovorů.

Mimochodem2: Jak si vaše jazyky určitě všimly první odstavec je jediná věta o šedesáti šesti slovech. Jsem si toho vědom a je mi to velice líto.

vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

štítky: #novinky «« »» #local

publikované články:
7. 8. 2013 Bad Joke Incorporated

příbuzné články:
Proč ne?
Kdyby se někdo ptal, zapírej
Bradburyho rady, detektivky & realizace, že už je rok 2013
Kdo dlouho hledí do internetu, toho internet pohltí
T8
A víte co?

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz