k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Realita je inspirací pro fikci, fikce je inspirací pro realitu

3. 10. 2012 (před 10 lety) — k47 (CC by)
CC by (via)

A co třeba takovéhle dvě povídky:

Stane se vražda. Na místě činu zůstala jenom jedna hrubá plastová nábojnice a nehybné tělo. Analýzou projektilu a nábojnice se nic nezjistilo. Zbraň se nedá vystopovat. Ví se jenom, že hlaveň nebyla příliš kvalitní.

Detektiv, který vraždu vyšetřoval, na internetu narazí na kompletní instrukce jak si na domácí 3D tiskárně vytisknout plně funkční zbraň. Poději se ukáže, že vývrt hlavně na 3D modelu souhlasí s projektilem.

Vrah si vytiskl vlastní pistoli, vystřelil z ní jediný náboj a pak ji hned rozpustil v kyselině. Zbraň, která nikdy neexistovala se nedá nikdy odhalit.

V tomhle případě nejde tak úplně fikci. V brzké době se toho můžeme dočkat.


BitCoin (nebo podobná kryptoměna) se ve světě rozšíří. Hlavní zásluhu na tom má lobbing bank a finančních institucí, kterým vyhovuje, že obchodování s BitCoinem téměř není možné regulovat a to bankám umožňuje provádět mnohem riskantnější spekulace, než by kdy mohly ve světě s aspoň minimálními regulacemi. BitCoinu pomohl tlak na algoritmickou spravedlnost, která je levnější než lidská spravedlnost. A blockchain bitcoinu je distribuovaný zdroj pravdy, který není možné podvrhnout.

Tady začíná příběh hrdiny-█████, který používá výhradně BitCoin a na hotovost nebo kreditní kartu nesáhl už roky. Všechen jeho majetek je smart propery navázaná na BitCoin. Smart Property je fyzická věc, která funguje jenom když vlastník prokáže, že vlastní příslušný krypto-klíč a tenhle důkaz je nezfalšovatelně uložen v blockchainu v transakci ve které danou věc koupil. Jeho auto, telefon, počítač, televize, domácí spotřebiče, vysavač, termostat, ovládání světel – naprosto všechno je smart property – ve všem je počítač, který odmítne pracovat pro kohokoli, kdo nemá příslušný klíč. Díky tomu mu nikdo nic neukradne. Zloděj nemá příslušné klíče a díky silné kryptografii je ani nemůže prolomit (pokud tedy neplatí, že P = NP), takže je všechno ukradené zboží k ničemu.

To funguje skvěle až do okamžiku, kdy hrdinovi někdo odcizí soukromé klíče jeho BitCoin účtů, obratem převede jeho kryptoměnu na cizí účty a všechny navázané smart property prodá sobě za symbolickou částku (kterou také převede k sobě). Hrdina v tom okamžiku přijde zcela o všechno. Jeho smart property ho nepoznají a přestanou poslouchat. Jeho robotické auto se samo aktivuje a odjede k novému vlastníkovi. Jeho počítač a telefon uposlechnou příkazy svého nového vlastníka a odešlou mu všechny uložené informace. A nic z toho nemůže vrátit, protože veškeré transakce v síti BitCoinu jsou nevratné*.

Poté, co ho zradil jeho digitální svět, se hrdina začne domáhat lidské spravedlnosti, ale zjistí, že policie a soudy jsou prakticky neexistující, protože se celá celá společnost technokraticky přiklonila k algoritmické spravedlnosti krypto-protokolů.


Minulá dávka inspirace byla o soukromé válce, kterou nastartoval pokrok v hydroponickém zemědělství.

píše k47, ascii@k47.cz