k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Proč ne?

5. 10. 2013 — k47 (CC by)

Představte si, že se chete zůčastnit literární soutěže. Dále si představte, že tahle soutěž má téma Škola základ života, které spíš než cokoli jiného připomíná zadání slohovky ze základní školy a říká si o nudný, předvídatelný výsledek. Jak byste se s tím vyrovnali? Jak byste přistoupili k problému, aby to za něco stálo? Jak byste pojali celou operaci?

Před pár (tý)dny jsem se v podobné situaci ocitl a už od začátku mi bylo jasné, že je zcela absurdní se pokoušet řešit tuhle záležitost jakýmkoli konvečním způsobem. Byl čas na další tematickou sabotáž, která splní zadání jen tak mimochodem a nechá kolem dost volného místa, abych se mohl věnovat Vlastním Věcem.

Ale jak na to?

Byla jenom jedna možnost: Musel jsem pryč, do přítmí a anonymity města, nechat v intoxikované hlvavě pomalu krystalizovat nápady, jako il hombre invisible vlétnout do jednoho baru se snůškou smyšlených příběhů, za chvíli vypadnout a vydat se zdecimovat další podnik, jenom abych se k ránu vrátil s poznámkami načmáranými na ubrouscích zpod koktejlů.

Proč ne? Byl to plán jako každý jiný a když přinese výsledky, který blázen by se zabýval detaily a hledal těla zakopaná v polích.

Výsledkem těch několik dnů šílenství je kratičká povídka jménem Akademická čtvrthodinka (dohromady má 3150 slov včetně poznámek, soutěžní limit čítal maximálně 5 ne-normo-stránek), která tématu technicky vyhovuje, ale všechno bere z druhé strany. Původně nesla neforemné jméno Škola života základ života, které ačkoli zní otřesně, docela dobře vystihuje postatu věci, potom, jak jsem se minule mezi řečí zmínil, na chvíli získala jméno Minotaurus, pod kterým jsem ji přihlásil do soutěže. Nakonec se ale označení ustálilo na Akademické čtvrthodince, což se přece jenom tématu dotýká víc než příšera z řecké mytologie, která zároveň sdílí jméno s fiktivním nápojem, který Adam K., Peo a další ve čtvrthodince pijí.

Jak to tedy nakonec dopadlo? Co bude dál?

To ještě nevím, protže se výsledky vyhlašují právě dnes. Nicméně pořád platí, že škola je základ života. Ale ne škola jako instituce, ale jako proces.

PS: pojem akademická čtvrthodinka jako takový celkem zajímavé pozadí

vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

štítky: #novinky «« »» #local #povídky #škola #novinky

publikované články:
5. 10. 2013 Akademická čtvrthodinka

příbuzné články:
Bradburyho rady, detektivky & realizace, že už je rok 2013
Kdo dlouho hledí do internetu, toho internet pohltí
T8
Je třeba vykydat chlív #4
Je třeba vykydat chlív #3
KAMSSKSR

sem odkazují:
#299

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz