k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Kafka, Čapek a Huxley promlouvají

3. 5. 2012 (před 11 lety) — k47 (CC by)

Jak nejspíš tušíte, mám rád literaturu. Její produkci i konzumaci, tvorbu i čtení. Ale se čtením je ten problém, že se do toho člověku nemusí chtít a když se mu chce, nemá po ruce knížku nebo nějakou čtečky ebooků. Na druhou stranu skoro všichni máme po ruce telefon/přehrávač, který umí přehrávat hudbu/mluvené slovo. Tušíte, kam tím mířím?

Kdyby tak jenom existoval způsob, jak převést libovolný text na mluvené slovo… Kdyby jenom existoval způsob, jak automaticky tvořit audiobooky…

Ale počkat text-to-speech nástroje a hlasové syntetizéry už existují od třicátých let. Že by se to dalo nějak využít?

No a přesně tohle je Projekt Kafkastrojově čtené audiobooky.


V první várce jsem nechal namluvit 21 děl od Karla Čapka, 7 od Franze KafkyKonec civilizace: aneb Překrásný nový světa od Aldouse Huxleyho. Poslechněte si pár kousků a řekněte mi, jakou to má budoucnost? Přednes není dokonalý, je tak trochu hranatý, ale dá se to poslouchat bez větší újmy na zdraví.

<technické okénko>

Srdcem celé operace je nejlepší free TTS program zvládající češtinu Epos s hlasem Violka. Ten vygeneruje hromadu wavů, sox je pak spojí dohromady a zkrátí pomlky, lame výsledek zkonvertuje na mp3ku a pak už zbývá jenom čekat, než se to nahraje na net. Všechno je pospojováno pár řádky Scaly a Bashe, které obcházejí různé chyby v Eposu.

Naprosto stejným způsobem jsem vygeneroval audioverze mnoha článků tady na k47čce, takže pokud zdejší články nechcete číst, můžete je poslouchat

</technické okénko>

pokud chcete přiložit ruku k dílu, pak máte v zásadě 4 možnosti:

  1. Můžete poslouchat audiobooky, hodnotit a upozorňovat na případné chyby.
  2. Můžete mi poslat textový soubor s knihou v kódování utf8, ideálně rozdělený na jednotlivé kapitoly.
  3. Můžete doporučit nějakou knihu, která už spadla do public domain nebo je vydána pod nějakou svobodnou licencí
  4. Můžete doporučit svobodný text-to-speech program, který má lepší & živější přednes.
píše k47, ascii@k47.cz