k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Grafománie

— k47 (CC by-nc-sa)

V RSS čtečce mám pochopitelně taky kanál k47čky. Tomu se nikdo nemůže divit. Ale zajímavé je, že jak na to tak koukám, tak poslední dobou jsou zdejší novinky dlouhé jako samostatný plnohodnotný článek někde jinde a přitom je to jenom novinka, která ohlašuje a rekapituluje, co se děje tady na stránkách nebo kdekoli jinde, co vyšlo, nevyšlo nebo se změnilo, ale přitom v ní nic není.

Nejspíš jde o příznak grafomanie.

Ale dneska bych to natočil z trochu jiného sudu. Tak předně: během bezesných nocí (skoro 40 hodin na nohách, je to normální?) jsem rozdělil výpis nových článků (ten o pár pixelů výš) na dva sloupce v jednom je nová Tvorba ve druhém Obsah. Tak aby to odpovídalo nově nastavenému trendu. A dál: v Nette jsem opět pochopil jak jednoduše funguje AJAX (opět proto, že jsem na to už jednou úplně náhodou přišel a pak jsem zase zapomněl) a udělal jsem takovou srandičku na hlavní stránce, kde se dá u aktuálního článku pomocí šipek přepínat náhled na další/předchozí článek. Praktický přínos je nulový, wtz, ale ta implementace v Nette je fakt parádní. Nemusel jsem napsat ani jeden řádek JavaScriptového kódu, jenom import jednoho js souboru, upravit šablonu, pář řádek kódu do presenteru a bylo to.

U Nette bych se ještě rád zastavil. Hmm, teď mě tak napadá, že někdo nemusí vědět, co to Nette vlastně je (styďte se vy nehodní). Jde o mocný a zároveň elegantní framework pro vývoj webových aplikací z klávesnice Davida Grudla. Já v něm už nějaký ten pátek trochu dělám. Zajímavostí Nette bylo, že hlavně zpočátku k němu nebyla žádná dokumentace a tak dychtivý vývojář musel být trochu věštec, aby pochytil, jak se v tom dělá. Nicméně od té doby se situace zlepšila, ale pořád to není jako s jinými frameworky, pro které najdete stovky příkladů. Je to škoda, protože Nette má svoje kouzlo. Svojí trošku do mlýna jsem se rozhodl přihodit i já. Napsal jsem CacheControl – jednoduchou Nette komponentu, která se umí kešovat a mohla by se někomu hodit jako ukázka. Tolik tedy CacheControl (zajímavé je, že přibližně stejnou dobu, jakou jsem psal tuhle novinku mi zabralo napsání toho zatraceného controlu, což znamená, že jedna z těch dvou věcí je ztráta času).

A co třeba Strip číslo 669.235 o škodlivosti Linuxu? Dneska bez řečí, už nemám sílu ani nápady jak by to šlo okecat.

píše k47, ascii@k47.cz