k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Další várka článků převážně o Scale

4. 4. 2011 (před 11 lety) — k47 (CC by-nc-sa)
CC by-nc-sa (via)

Tak dneska to bude jeden stručný seznam hejtu na C# a čtyři články o Scale. Z nichž dva jdou dál za typický formát jednoduchého hacku nebo postřehu, co je ve Scale možné a dalo ny se říct, že jsou skoro-až-zásadní. Jeden popisuje způsob, jak dosáhnout tranzitivity implicitních konverzí. Druhý srovnává for expression ze Scaly s LINQ (Language Integrated Query) z C#. Porovnávat tyhle dvě technologie se může na první pohled jevit jako jasný přešlap a spolehlivý způsob, jak si vyseknout ostudu. Na jedné straně trochu vylepšená smyčka a na druhé mocný LINQ. Zdání klame a obě zmíněné technologie jsou si velice podobné.

Tady to je všechno pěkně pohromadě, kdyby se někdo ptal:


Dneska mi načasování vyšlo téměř perfektně, protože před nějakou dobou byla vydána RC1 verze Scaly 2.9. Hlavní novinkou v 2.9 jsou zbrusu nové paralelní kolekce na kterých se hromadné operace jako např. map nebo filter provádějí paralelně.


A jinak?

V poslední době vytvářím programovací jazyk provizorně označovaný Atrox.PHP.

Po vzoru CoffeeScriptuKaffeine, které se překládají do JavaScriptu, se Atrox bude překládat do PHP. Je silně inspirovaný Scalou, takže má zatraceně stručnou syntaxi a je (resp. bude) velice expresivní. Bude obsahovat traity, mixin composition, pattern matching a mnoho dalších syntaktických cukrlátek, které by měly programátorovi co nejvíce ulehčit život. Například dolary před jmény proměnných nebudou povinné, operátory ->, ::\ budou nahrazeny tečkou, středníky nebudou povinné, spousta věcí se stane implicitními atd. atd. atd.

Více informací bude na-sto-procent následovat.


PS1: Psát kód v jazyku, který zatím neexistuje, je docela zvláštní.

PS2: A taky jsem zase začal psát ve Vimu. Jde to se mnou z kopce. Už místo Ctrl-S používám :w.

PS3: Jedno proroctví na závěr úplně zdarma speciálně pro programátorské publikum: zapamatujte si slovo monáda v budoucnosti o nich ještě uslyšíme. Bude to součást nevyhnutelné reality, stejně jako znovuobjevení funkcionálního programování. A nepůjde o pouhou módní vlnu, ale nezbytnost k přežití v silně paralelním světě.

PS4: Zase jsem trochu dělal na Wyhledawaci, konkrétně na automaticky generovanému seznamu seriálů, který momentálně obsahuje 1350 seriálů a 50600 epizod.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz