k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

NEVERYOUNG: Alkoholismus

7. 4. 2018 — NEVERYOUNG

Ahoj, jmenuji se NEVERYOUNG a jsem alkoholik.

Nechci ničí sympatie, protože ničeho nelituji. Alkohol je boží a být nalitý je skvělé. Skoro nic na světě se tomu pocitu nevyrovná (o výjimkách prozatím pomlčím).

Nepamatuji si na první pivo, které jsem se vypil, ale pamatuji si na to poslední, protože je to jen pár vteřin zpátky. Myslím, že jsem začal se zpožděním. Moji vrstevníci se několik let pravidelně opíjeli a já alkoholu ani trochu nepřičichl. Když jsem ale začal, bylo jisté, že mám sklony k přehánění.

#artefakty

Většinou nepiji přes den (dalo by se říct, že patřím mezi funkční alkoholiky), ale když začnu, nikdy to neskončí u jednoho piva nebo jedné vodky z džusem. Skončím, až když vypiji všechno v bytě nebo jsem tak zmámený, že nemůžu chodit (naštěstí nejsem agresivní opilec). Potřebuji pít na zklidnění nervů, vždycky se setměním mám pocit, jak na mě leze úzkost. Když do sebe převrátím šest piv, je mi to všechno jedno a zase se cítím spokojený. Piji sám každou noc, protože nechci otravovat cizí lidi, skoro nekonzumuji alkohol ve společenských situacích, protože si nevěřím. V minulosti jsem se pod vlivem dostal do problémů, ale s tím jsem přestal. Nesnáším opilce (v souladu s včerejším výplodem nesnáším skoro všechny lidi) a bylo by pokrytecké, kdybych činil to, co sám nemám rád.

Někdy se ale tyhle stavy osvobození nedostavují. Někdy ve dvě ráno, kdy jsem do sebe vylil půl litru vodky, necítím ten božský klid a relaxaci, nic to se mnou neudělalo. Ve sklenici mám poslední dva panáky ohnivé vody a bojím se, skutečně se bojím, že nepřečkám noc. Naposledy to ale zabralo a zase jsem si připadal skvěle. Lehl jsem si do postele a uvolněný jsem poslouchal hudbu, dokud jsem neusnul.

Druhý den jsem se probudil bez kocoviny. Můžu vypít půl litru vodky a nic závažnějšího to se mnou neudělá. Na větší množství alkoholu stačí o něco víc spánku a jsem jako nový, po ještě větším objemu jsem jenom unavený a i tahle únava většinou odezní v průběhu dne.

Ale přesto, když nějakou dobu nepiji, pozoruji, že spím lépe a mám víc energie. Někdy se mi skutečně podaří vysadit, bez zvláštních důvodů přestanu s alkoholem na týden nebo dva. Postupně k němu zase sklouznu, protože cítím ten neklid s blížícím se večerem. Koupím dvě lahve vodky, s tím, že mi musí vydržet aspoň čtyři dny, ale skoro celé je do sebe najednou převrátím, protože (jak jsem už psal) když začnu, nemůžu skončit, dokud nezcepením.

Naposledy jsem vysadil minulý měsíc. Byl jsem ve městě, doma jsem neměl nic k pití a bylo jasné, že musím něco koupit, abych přežil. Pak jsem si řekl, že si (jako kompromis) koupím jenom pár piv, a ty musí vydržet. Ale nakonec jsem nekoupil nic a pár dnů jsem do sebe nedostal ani kapku lihu. Bylo to zvláštní pocit, najednou jsem všechno nějak zvládal. Za pár dnů jsem zase zapadlo do zajetých kolejí, protože chlast je slast a je objektivně příjemnější pít, než být na suchu.

Poprvé jsem si přiznal, že jsem alkoholik před pár roky. Snažil jsem si vybavit, kdy jsem naposledy nepil a nemohl jsem si vzpomenout. Muselo to být aspoň půl roku zpátky a navíc jenom z důvodu, že jsem všechny zásoby vypil o den dřív a pak mi bylo tak zle, že jsem se zapřisáhl, že s tím skončím. Vynechal jsem na jeden den a pak to zase pokračovalo.

Také jsem si uvědomil, že mám schopnost v hlavě převádět z cen za 0.7 litru a ceny za 1 litr a provádět normalizaci na ceny za 40%, abych si spočítal, jaká vodka je nejlevější. To byl další příznak, že je něco v nepořádku. Kupoval jsem tolik lihu, že jsem musel začít ekonomizovat. S vodkou není nikdy problém, je to jen etanol a voda. Na tom se nedá nic zkazit. Stačí vybrat tu nejefektivnější a užívat si sladkého opojení.

A to je můj příběh. Jsem alkoholik, alkohol ovládá můj život, mám ho neustále na mysli, piji dokud nejsem v limbu, ale neplánuji kolem něj celý den a skoro nikoho jsem jeho vinou nezranil. Tak nevím. Program anonymních alkoholiků říká, že si kajícník má sepsat seznam těch, které zranil pod vlivem alkoholu a pak se to snažit odčinit. Já jsem (skoro) nikoho nezranil, tak se mě to nejspíš netýká.

Na zdraví.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz