k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

NoNoWriMo - šílenství grafomanů

— k47 (CC by-nc-sa)

Včera začalo NaNoWriMoNational Novel Writing Month – celosvětová akce, jejíž účastníci se snaží během jednoho měsíce napsat román o padesáti tisíci slovech, což je v přepočtu sedmnáct tisíc slov denně. Na první pohled to nevypadá nijak děsivě, ale zkuste si to. Každý den musíte v průměru vyprodukovat 1700 slov víceméně smysluplného textu. Požadovanému dennímu počtu slov přibližně odpovídají povídky Playback, Dům polosyntetických hrůz nebo třeba Svědectví o chorobě a všechny z nich jsem psal mnohem déle než dvacet čtyři hodin. Naštěstí na literární díla nejsou v NaNoWriMu kladeny žádné nároky ohledně kvality a jedna moudrá poučka praví: „Nikdy po sobě nic neopravuj, radši to ani nečti a když už jsi v tom tak ani neskroluj nahoru.“ Cílem není napsat nějakou zásadní prózu našeho století, ale prostě to dotáhnout do konce a užít si to. Navíc výsledky vaší práce nebude nikdo hodnotit a nejspíš si je nikdo vůbec nepřečte. Záležitost jenom pro grafomany.

Jak jste jistě pochopili, odměna za celé to nesmyslné snažení a utrpení je… nic. Vůbec nic. Člověk o sobě může říkat, že to dokázal a dostane i nějaký oficiální štempl, ale jinak naprosto vůbec nic.

Ale přesto do toho jdu. Mám nějaké nápady, jejichž zpracování jakoukoli konvenční cestou by bylo zcela absurdní. Ale budu potřebovat hodně ginu pro případ, kdyby došly nápady. Gin dokáže docela dobře vykompenzovat literární nadání a inspiraci. Podívejte: 50000 slov není málo, na to člověk musí být po zuby vyzbrojen.

Mému padesátitisícovému pokusu říkám Corporal Cortex a nemám ponětí, co by to mohlo znamenat. Corporal Cortex bylo první náhodné slovní spojení, které mi přišlo na mysl, znělo aspoň nějak zajímavě a bylo stejně nevyslovitelné a nezapamatovatelné jako Anomalocaris Detrimentum. Bude to příběh o spisovateli, jahož by bylo příznačnější označovat jako literárního sabotéra. Tomuto člověku vyjde kniha, která se čirou náhodou stane bestsellerem a on její zfilmování svěří tomu nejnekompetentnějšímu člověku na kterého narazí – nějakému režisérovi, který nemá ani nejmenší vzdělání v oboru, ale to vynahrazuje neuvěřitelným zápalem pro věc. V tom okamžiku začíná natáčení, které je cokoli jenom ne tradiční, organizované a jasné. To je startovní bod Corporal Cortex. Kam se budou věci odvíjet dál, není vůbec jasné.

O dalším dění vás budu včas informovat.

**

PS: cortex cerebri je označení pro mozkovou kůru.

PS2: Můj nano-profil.

píše k47, ascii@k47.cz