k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Co všechno neexistovalo, když jsem začínal s k47čkou

— k47 (CC by)
CC by-nc-nd (via)

Čas je tak trochu svině, žeano? Na jednu stranu se jeho nesmírnost vymyká lidskému chápání, ale na druhou stranu je mikroskopický. Všechno se totiž musí vnímat v souvislostech…


Nechci teď vypadat jako Starý Muž (tm), který káže vám mladejm, který jste nic nezažili a ničemu nerozumíte, ale chci upozornit na jeden záblesk časové perspektivy, který jsem nedávno zažil. Uvědomil jsem si, že jsem K47čku oživil téměř před deseti lety – 23. června 2003 a pak mi došlo, že v té době spousta věcí vůbec neexistovala.

V té době na internetech už fungoval například: LiveJournal (1999), deviantArt (2000), okoun.cz (2001), last.fm (2002), RapidShare (5/2002) nebo isoHunt (1/2003). Ale spousta věcí ještě nevznikla. Sestavil jsem maličký a celkem ad-hoc seznam lokalit, artefaktů a událostí, o které byl v té době internet chudší.

Skoro se ani nechce věřit, že všechno tohle, co bereme jako samozřejmost takříkajíc starší než dějiny, ještě před několika lety vůbec neexistovalo. Historie zrychluje a je čím dál tím více nestabilní a proměnlivá, můžeme se spolehnout jenom na to, že se skoro na nic nemůžeme spolehnout. Stačilo deset let než se svět proměnil k nepoznání, za další dekádu bude zase zcela jiný. To je jeden důvod proč nemá smysl příliš předvídat budoucnost a jenom se nechat unášet proudem, hledat první vlny a vést se na nich.


Jednou přijde den, kdy budeme pamatovat dobu, kdy většina věcí, které pohánějí naše životy, neexistovala.

píše k47, ascii@k47.cz