k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


Sedm let post-rocku

7. 11. 2013 — k47
««« »»»

Každé náboženství na světě má svůj mýtus stvoření - myšlenku jakési centrální události, která se stala kdysi dávno ještě před historií, a všechno započala. Na podobných ideách je ale také vystavěna spousta věcí, které nemají náboženskou povahu. Na jedné straně je stvoření světa božskou entitou, na druhé vznik celého vesmíru v singularitě Velkého Třesku.

I já mám pár svých osobních mýtů stvoření - jeden z nich se týká post-rocku, který jsem objevil čirou náhodou.


Už dlouho mi v hlavě zněla hudba, kterou bych chtěl poslouchat, ale nevěděl jsem, jestli ji někdo hraje. To se však změnilo v roce 2007, kdy jsem zjistil, že moje vysněná hudba existuje a jmenuje se post-rock. V té době jsem chodil na ČVUT a na hlavním nádraží jsem si každé ráno bral takové ty noviny zdarma. V té době vycházely hned troje - Metro, 24 a ještě nějaké další. Jeden den jsem si vzal čtyřiadvacítku a o nějaké pauze mezi přednáškami jsem našel tiché místo v katakombách FELu a začal listovat. Dostal jsem se ke kraťoučkému článku, který shrnoval nedávný koncert jakési skupiny jménem 65daysofstatic a jenom tak mimochodem několika větami popsal jak hudba 65dos zní. "To vypadá zajímavě," řekl jsem si. Později jsem stáhl několik alb téhle proklaté bandy a zbytek je historie.

A i teď - o sedm let později - mi post-hudba stále koluje žilami a zní v uších, i když ztratil něco ze svého kouzla a šílenství akordů částečně vyprchalo.

Za ty léta jsem toho slyšel hodně a nějaký ten pátek jsem si pohrával s myšlenkou vytvořit kompilaci toho nejlepšího z žánru, seznam nejzásadnějších věcí, které mě vždycky dokážou pohltit a rozpohybovat krev v žilách. Když jsem se pak před nedávnem prohraboval svojí kolekcí za účelem post-rockové vědy, došlo mi, že nastal ten správný čas. Vylistoval jsem celých 1600 tracků a začal třídit, poslouchat, filtrovat a objevovat skryté klenoty, na které jsem skoro úplně zapomněl.

A tady je výsledek, crème de la crème post-rocku:Mimochodem: mezi post-rock můžeme s trochou sebezapření počítat i tohle


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

příbuzné články:
Post-rocková věda 📷
Vědomí uchvácené hudbou
Zavřete oči a poslouchejte, hraje Mono 📷
Russian Circles stahují kruhy 📷
Our Ceasing Voice - Passenger Killed in Hit and Run 📷
Post-rock začátku roku 2009 📷

sem odkazují:
Za zpěvu sirén
Hudba a hry z dávných dob
Jako za stara
Husí kůže
Západní země
65daysofstatic - první a poslední 📷
Post-rock a Ibuprofen 📷
Kulturní vsuvka
Koncert Machinae Supremacy zbořil Prahu, počet obětí neznámý

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz