k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Oldboy

13. 4. 2013 — k47 (CC by-sa)

Představte si, že jste patnáct let drženi v zajetí a nevíte kým a nevíte proč. Den za dnem vás užírá samota a šílenství až do okamžiku, kdy se najednou ocitnete na svobodě a zase nevíte proč. Právě tak začíná Oldboy – korejský film volně inspirovaný stejnojmennou mangou.


Moje dojmy se dají shrnout následovně:

Jde o tříminutovou rvačku mezi hlavním hrdinou (vyzbrojený kladívkem) a dvaceti chlápky s naostřenými plaňkami v rukách. Celá scéna je natočená bez jediného střihu. Bylo na ní třeba sedmnáct pokusů a natáčela se tři dny, ale nakonec se to podařilo a výsledek je nádherný.

Celá scéna působí neuvěřitelně drsně a reálně. Nic není jen pro efekt, žádné drama, žádný rychlý střih nebo rozklepaná kamera, žádná působivá choreografie kopů a úderů, ale pár lidí, kteří se mlátí, většinou nervózně a neohrabaně, ale tak to je při skutečné potyčce, tam vládne hlavně chaos. Neplatí pravidla akčních filmů, kdy libovolný fyzický kontakt hrdiny s protivníkem je pro toho druhého nevyhnutelně smrtící. Tady je potyčka dlouhá, bolestivá, fyzická. Někomu může rvačka připadat nereálná, ale to je jenom protože, že jsme přijali nerealitu a skutečná skutečnost v našich očích už vypadá tak nějak divně (viz realita vs. realismus).

Takhle má vypadat akční scéna.


Za zmínku také stojí, že letos má vyjít americký remake, kde hlavního záporáka bude hrát Sharlto Copley neboli Wikus van der MerweDistrictu 9 (který jsem si nemohl vynachválit). Bude zajímavé sledovat jestli předělají i tuhle scénu a jak si s ní případně poradí.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz