k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer

Nejlepší filmy všech dob (část třetí)

1. 8. 2011 (před 12 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Třetí várka nezapomenutelných filmů.

Baraka

Božská Baraka!

Když řeknu, že Baraka je ve své podstatě experimentální dokument, mnoho lidí určitě odradím. Ale věřte, že do tohoto snímku se vyplatí investovat svůj čas, je totiž jiný – je kouzelný. Jde o meditativní film naprosto o všem, o celém světě, o všech aspektech života. Chrlí proud dech beroucích záběrů přírodních krás, náboženských obřadů, devastace přírody a civilizace, který je rytmizován s hudbou, občas oživenou vpádem reálných zvuků. Slovo baraka znamená v nářečí kmene Sufi štěstí, vůni, dech, ale i „esenci života“.

Nemusíte mi věřit, ale Baraka je naprosto strhující dílo, při jejímž sledování doslova cítíte tep světa. Valí se na vás pomalá kaskáda fascinujících scenerií přírody, lidí a měst – která se může zdát zdánlivě náhodná, ale ve skutečnosti je pečlivě seřazena a postupně odhaluje nové skutečnosti, kontrasty a podobenství (například zrychlené záběry z tepajících metropolí a fabrik přejdou v obraz továrny, kde dělníci třídí malá žlutá kuřata na běžících pásech). Během sledování mě napadlo, že se nám může velká spoustu vyobrazených míst a událostí zdát exotická a nikdy je nemůžeme skutečně pochopit, protože neznáme kontextu (například různé náboženské obřady).

Baraka je veliké dílo, které navozuje pocit, že jsme součástí něčeho většího. Jejím tvůrcům se podařilo ve 104 minutách zachytit celý svět a jeho jedinečnost.

Úplný film můžete shlédnout na YouTube. Vaší pozornosti by také neměly uniknout stránky Spirit of Baraka.

Lost Highway

Dick Laurent is dead

Další film od Davida Lynche, který není o nic méně nejasný a tajemný než Mulholland Drive. Polovina filmu se odehrává ve snu, přičemž bariéra mezi sněním a realitou je jenom mlhavá. Všechny postavy v jenom okamžiku změní svoje identity a začne úplně nový příběh, do kterého ovšem prosakují znepokojující obrazy toho starého. Příběhy se stále více prolínají, úplný konec je vlastně začátek a děj vlastně tvoří smyčku. Podívejte se na to a žasněte nad Lynchovou temnou imaginací, nechte se zneklidnit nejasným vyzněním a snažte se rozluštit celou záhadu. Jako vždy u Lynche má příběh racionální kořeny, ale jsou skryty hluboko pod noirovou přikrývkou psychothrilleru.

Tahle země není pro starý

Do svého podivného seznamu nemůžu nezařadit film Tahle země není pro starý už jenom kvůli postavě hlavního záporného hrdiny. Zápletka je jednoduchá: nějaký chlap přijde k penězům, které nejsou jeho; patří mafii a ta vyšle psychotického zabijáka Antona Cigurha, aby se ho zbavil a peníze přinesl. Film má zvláštní atmosféru, pomalý spád, nezazní v něm vůbec žádná hudba a nade všechno ční ikonický Cigurh s divným účesem – vrah, který se pohybuje se jako duch a o tom, koho po cestě zabije, rozhoduje hodem mince. Démonického Cigurha vystihuje nejlépe tento rozhovor z filmu: „Just how dangerous is he?“ „Compared to what? To bubonic plague?“

píše k47, ascii@k47.cz