k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nejlepší filmy všech dob (část druhá)

17. 3. 2010 (před 12 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Nadešel čas na další várku nejlepších filmů všech dob (samozřejmě nejlepších z mého pohledu). Tu minulou doplním třemi pozoruhodnými filmy, které mi silně utkvěly v paměti, což je zároveň také jediné kritérium pro zařazení do tohoto seznamu.

Budu rád, když v komentářích napíšete své oblíbené filmy.

Takže…

Apokalypsa

Apokalypsu režiséra Francisa Forda Coppoly jsem nemohl vynechat. Jedná se o jeden z nejděsivějších a nejpůsobivějších filmů o válce, které jsem kdy viděl. Nejde o válečný film v pravém slova smyslu, válku vykresluje tak nějak snově, nepřítomně, jenom jako hrůzostrašné pozadí na němž se odehrává výprava Kapitána Willarda do nitra džungle za démonickým a šíleným plukovníkem Walterem Kurtzem.

Během sledování tohoto kolosu (Redux verze má stopáž asi 3 hodiny 15 minut, což je hodně, ale podle wikipedie existuje ještě Extended bootleg version, která trvá neuvěřitelné 4 hodiny a 50 minut) jsem měl asi čtyřikrát chuť film vypnout a jít pryč, protože jsem neunesl tíhu drásavých scén.

Právě z Apokalypsy pochází slavná scéna vrtulníkového útoku za zvuků Wagnerovy Jízdy Valkýr.

The Man From Earth

Zajímavý minimalistický film (většina se odehraje v jediné místnosti), který se točí kolem předpokladu, že by jeden člověk dokázal přežít 14000 let.

Synecdoche, New York

Synecdoche, New York je mystérium Lychovského kalibru. Přestože ani zdaleka není tak složité, nerozluštitelné ani napínavé jako běžné Lynchovy filmy, má svoje kouzlo, upřímnost a podivnost a rozhodně stojí za shlédnutí. Synekdocha je ve zkratce život o životě a o smrti. Stárnoucí divadelní režisér si uvědomí, že jeho život bude neodvratně zapomenut a poté, co dostane prestižní grant, se rozhodne připravit divadelní hru, která postupně obsáhne celý život. A tam začíná série scén, kdy se snaží do svého představení dostat co nejvíc aspektů života, staví čím dál tím větší kulisy, až samotná hra začne žít vlastním životem a proto i ji samotnou musí obestavět kulisami a obsáhnout něčím větším.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz