k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Memento & Počátek

5. 10. 2010 (před 11 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Nedávno jsem zase viděl pár filmů a tak tu o nich utrousím pár slov.


Prvním z nich bylo Memento – brilantně vypointovaný thriller o chlapíkovi, který ztratil krátkodobou paměť (nemůže si zapamatovat nic nového) a snaží se pomstít smrt své manželky. První neobvyklou věcí je už styl vyprávění: dva protiběžné proudy, jeden retrospektivní, druhý chronologický, které začínají na začátku a zároveň na konci. Scény jsou poskládány tak, že následující končí tam, kde předešlá začala. Když se vyrovnáte s touhle skutečností, začne se před vámi rozvíjet mysteriózní příběh.

Na Mementu mě celou dobu uchvacovalo, že hlavní hrdina nemá žádné spojení s minulostí a pravdou je pro něj jenom to, co si nějak zaznamená nebo vyfotí. Všechno ostatní nenávratně zmizí. A z toho důvodu může sám sobě přepisovat minulost. Uvěří svým minulým lžím.

Plusové body si film zaslouží opravdu překvapující rozuzlení.


Až později jsem se dozvěděl, že Memento je práce stejného člověka, který stojí za nedávným filmem Počátek (Inception). Počátek jsem viděl o něco později z luxusního kinoripu a musím říct, že:

  1. Počátek i Memento jsou založeny na stejném principu několikanásobné lži.
  2. Většina Počátku se odehrává ve snech – v rekurzivně vnořených snech, ale přesto je všechno docela normální. Kdyby ty sny byly skutečné, takové jaké se zdají všem lidem, vypadalo by to tak, že celá parta kolem Cobba je připoutaná na střeše auta, které za sebou táhne hada nákupních košíků a jedou nakupovat do supermarketu, který je kompletně vystaven z kartonových krabic. Nebo něco podobně ztřeštěného. Však víte, jaké jsou vaše sny: někdy nedávají nejmenší smysl.
  3. Memento je mnohem lepší, zajímavější a má skutečně překvapivou pointu.

Hledejte tady, ale pšt, nikomu jsem nic neřekl.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz