k47.cz

twitter RSS

Futurama

25. 4. 2006 (aktualizováno 23. 10.) (před 15 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

(máte-li zájem o levnou laserovou operaci očí, přiložte bulvy k obrazovce)


Simpsonovi zná kdekdo, ale s dalším majstrštykem Matta Groeninga – Futuramou – už je to horší. Vinu nese samozřejmě Česká televize, protože Simpsonovi dávala/dává/bude dávat, zatímco Futuramu ne. Ono se to dá pochopit, Simpsonovi jsou kult (maybe), sázka na jistotu. Vyšlo to v mnoha jiných zemích a vyšlo to i u nás. Futuramu zatím neplánuje.


A o co vlastně přichází masové české diváctvo?

O hodně, zatraceně moc.


Nechci tady psát úvod, který je na tisíci jiných webech – stručný obsah první epizody, kdy se Filip J. Fry (roznašeč pizzy) dostane do kryogenních laboratoří a tam shodou náhod (ne tak úplně…) spadne do jedné mrazící kóje a probudí se za tisíc let v budoucnosti. Nechtěl jsem o tom psát, sakra, tak to trochu prokrátím: pak následuje řada nepravděpodobných událostí, které ho seznámí se skupinkou podivných bytostí (robot-alkoholik-kleptoman Bender, jednooká a docela hezká mimozemšťanka Leela, starý senilní pomatený profesor Fansworth, dr. Zoiberg – krab, který pracuje jako doktor, ačkoli o této profesi nemá ani mlhavé tušení). A tak to nějak začíná. Fry je zase poslíček, ale poslíček s kosmickou lodí; má stejně mizernou práci, jenom o tisíc let později.

Svět se změnil celkem dost, ale na druhou stranu proklatě málo. Jak jsem někde četl: Všechno je stejné jako v současnosti, jen to má víc chapadel a očí.

Mám vyloženě talent kroužit kolem jádra věci aniž bych řekl cokoli důležitého, tak tedy:

Futurama je americký animovaný komediální seriál (5 sérií, 72 epizod, hrubá stopáž kolem 24 hodin). Někdo říká, že Simpsonovi jsou lepší, někdo říká, že Futurama vede. Já říkám, že Futurama je taková svěží, rychlá, nová, fantastická, dovede fantasticky pobavit, paroduje milion a jeden film (narážky na 2001: vesmírná odysea patří k mým nejoblíbenějším, ale je tady spousta jiného materiálu), člověk u ní brečí smíchy, ale stejně tak mu seriál vráží šrouby do hlavy (Fry+Leela). Nejvíc si na Futuramě cením životnosti hlášek, které se (aspoň u nás) staly evergreeny a vůbec to není nemastné: „Bite my shiny metal ass.“

ad1 = dabing

(!@$$@!###!!)

ČT u nás uvedla Simpsony v českém dabingu a musím říct, že se mi líbí víc než originální hlasy. Naproti tomu Futuramu jsem konzumoval jenom v Anglickém originálu + titulky a nemůžu si stěžovat. Možná je to tím, že jsem si už zvykl, ale prostě mi anglický dbng přijde fajn. Taky jde o to, že se v celé sérii vyskytuje docela dost fórů nepřeložitelných a tak by český dbng nebyl úplně éňo-ňůňo.


ad2 = kde to sehnat?

()

Na rovinu řeknu, že ne lehko a když už, tak nelegálně. Prodává se samosebou na DVD plackách, ale až daleko za oceánem. Zato na P2P sítích jsou všechny série a díly na tuty. Nechci nikoho navádět, ale na Torrentu je k dispozici kolekce všech 72 epizod. Má luxusních 12,5 Gb, ale zase je to všechno v jednom. Někde stáhnout titulky a můžeme si pískat.

(PS. ten Torrent je celkem živý a jede kolem 30kBps +-, ale i tak to trvá týden čistého času)

ad x = budoucnost

(Welcome to the world of tomorrow!)

S budoucností Futuramy se to má asi tak, že nikdo přesně neví. Internetem občas problesknou zprávy o tom, že se chystá další série pro televizi nebo přímo na DVD, někdo zase říká, že mluvil s Groeningem a dozvěděl se, že bude futurama-film (mj. lákavá představa, pokud se to ovšem podaří), někde vyvřela zpráva, že se chystají DVA filmy přímo na DVD. Je toho hodně a jelikož žádná zpráva není podepřená fakty, jsou to jen spekulace. Navíc, když se těch zpráv rojí takhle požehnaně, člověk otupí, přestane je vnímat a věřit jim. Tak jsem dopad' i já.

Jediné co lze považovat za jakýsi pevný bod (i když…) jsou plány, které měli tvůrci s Futuramou od začátku. V nich se hovořilo o několika sériích navíc a několika celovečerních filmech. Důležité je to slovíčko několika. Měl to být celkem kolos, kdyby to Fox neutnul.

Nezbývá než doufat a čekat, protože Futurama za to stojí.

aktualizováno 10.7.2006

Internetem se šíří zpráva, která říká, že Futurama bude obnovena. Postará se o to kabelová televize Comedy Central (takže nikoli Fox). Je ohlášeno nejméně 13 nových epizod. Vše by mělo vybuchnout v roce 2008. Ale na té zprávě ve nejlepší to, že se tváří docela oficiálně. Není to jen drb, který se omílá v různých blozích, ale přináší ji např. Reuters a podobní.

Navíc se na poněkud méně hodnověrné frekvenci nese zpráva, že se chystají 4 Futurama-filmy, které vyjdou přímo na DVD. Bohužel je to dost možná spekulace a kdesi vyvřelo, že to bude jenom kompilace nových epizod na DVD. Bylo by skvělé kdyby to bylo navíc, ale v poslední větě je příliš mnoho kdyby a proto můžeme jen doufat.

aktualizováno 23.10.2006

S Futurama filmy to vypadá vcelku pozitivně. Tedy jeden film byl nějak uveden s tím že má vyjít v roce 2007 (na vánoce), což je vcelku pozitivní zpráva. Prav-pod se bude jmenovat Futurama: Bender's Big Score. Dokonce je o něm zmínka už i na Wikipedii, což může něco znamenat, ale taky nemusí. Jenom je škoda, že vyjde přímo na DVD, takže se na něj v kině nepodíváme.

Podrobnosti si můžete přečíst englicky na Wikipedii nebo česky na fóru futuramazone.com

odkazy

(I wanna hear how it ends.)

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz