k47.cz

twitter RSS

Donnie Darko

9. 3. 2011 (před 11 lety) — k47 (CC by-nc-sa)

Na Thebysovo pra-pra-pradávné doporučení jsem se podíval na film Donnie Darko (CSFD).


Už jsem se trochu vyjádřil v komentáři, ale znovu shrnu svoje dojmy: mysteriózní začátek, geniální motiv obřího králíka, cyklický motiv, silné téma postupného odpočítávání do konce světa, hlavní hrdina je pravděpodobně schizofrenik, který trpí vizuálními halucinacemi, ze začátku se zdá, že jde o docela silný materiál, ale postupně film ztrácí dech. Věci prostě nefungovaly, nezapadaly do sebe a nezanechávaly ve mě pocit úplnosti, neměl jsem nutkání rozluštit kompletní mozaiku příběhu. Bohužel nejde o Lynchovské kompletní mystérium nebo o vědecky přesný Primer, kde se skutečnost začne ztrácet v jednotlivých iteracích. Donnie Darko je zkrátka prázdný film, nebo spíš tak nějak řídký. Je toho v něm málo, chybí tam nějaký problém, nějaká linie, kolem které se všechno obtáčí. Ke konci se najednou objevují postavy, které se nevyskytly nikdy před tím a vypadají jako kdyby byly nastrčeny jenom proto, aby se něco jakoby vysvětlilo. I po kompletním pochopení, neobsahuje dost materiálu, který by stál za tu námahu.

Ani se nepokoušejte shánět jinou verzi než director's cut (stopáž 133 minut), protože jedině ta se dá pochopit. Z normální verze byly odstraněny všechny úplně scény, které dávaly filmu nějaký smysl a tvar. Jak říkám, director's cut nebo nic.

Donnie Darko má tu velikou nevýhodu, že jsem ho viděl až po Primeru. Nebudu si nic nalhávat: po Primeru nejsou filmy tím, čím bývaly. Laťka složitosti a mysterióznosti byla nastavena zatraceně vysoko.


Poznámka k hudbě: kus filmu použit je v remixu 65daysofstatic, ve filmu zazní Mad World + Killing Moon.


Tento článek je ležák, začala jsem ho psát 24. 12. 2009 a od té doby ležel v archivu a čekal na dokončení.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz