k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
komentáře článku 

i3 - experiment s dlaždicovými správci oken, který selhalText komentáře


Anonymous (2021-01-19 08:09)
Díky za tip na rofi, používal jsem dmenu (https://tools.suckless.org/dmenu/), a rofi se mi líbí víc. Nedávno jsem po spoustě let přešel na solarized, tak se mi líbí i že to rofi má jako výchozí téma.

Jasně, rotace posledních dvou aplikací je klíčová zkratka, jediná kterou mám na Alt-Tab a ne modifikátor Win. Na Win-Tab mám rotaci posledních dvou ploch, to taky používám obrovsky často, ještě častěji než rotaci aplikací (typicky mám na jedné ploše jednu fullscreen aplikaci nebo jeden nebo dva terminály. Nemám tiling WM, ale díky zkratkám jako Win-G (Grow do volného prostoru okolo okna), Win-Shift-šipka (grow ve směru šipky), Win-šipka (posun ve směru šipky) atp. si rychle poskládám dvě nebo tři okna jak potřebuju).


v6ak (2021-01-26 10:56)
V životě jsem zkoušel dlaždicové správce oken asi dvakrát, poprvé před ~deseti lety, podruhé před necelým rokem. Tehdy jsem dopadl celkem podobně, ale poslední skoro rok používám právě i3. Nemyslím si, že by za tu dobu proběhl tak zásadní vývoj nebo že by i3 byl o tolik lepším správcem oken, spíš jsem měl jiná očekávání.

Před těmi cca deseti lety jsem zkusil dlaždicového správce oken na doporučení kamaráda, že je to správce oken *přesně pro mě*. No, nebyl. Ovládání klávesnici fajn, ale pro člověka používajícího z 99 % jen maximalizovaná okna to přinášelo spíše bolest ze změny než jakoukoliv výhodu. Asi bych se s tím byl schopen nějak sžít, ale neviděl jsem moc důvod, a na ten pocit jsem si vzpomněl při čtení článku. Možná bych si ještě zvykl na jiné zavření okna, případně to přemapoval, ale na Alt+Tab jsem si nechat sáhnout nechtěl.

Před necelým rokem jsem ale měl v práci dostat větší monitor, a mít okno přes celou obrazovku na 34" 21.5:9 prostě není typicky ono. Organizovat si okna myší taky úplně nechci. Kolega používal i3 (takže by případně mohl poradit – nakonec to moc potřeba nebylo), navíc to byl asi jediný dlaždicový manažer spolupracující a Qubes OS, takže i3 byla první volba. A tady splnil zadání výborně. Nicméně jsem věděl, že nějaká změna stejně přijde.

Navíc měl i jeden pozitivní vedlejší účinek: Měl jsem ve zvyku mít hromadu oken. Alt+Tab je pak sice efektivní na přepínání dvou posledních oken, ale jinak to bylo spíše hledání ve velké hromadě oken. Díky i3 jsem si v tom udělal více pořádek, navíc mám více tendenci zavírat nepoužívaná okna. Alt+Tab už nepotřebuju. Pokud potřebuju rychle přepínat, dám si to nějak poblíž (případně přímo vedle sebe), a jde to. Pokud hledám, jdu více najisto má správnou plochu.v6ak (2021-01-26 10:56)
Ale souhlasím, že i3 je místy tvrdohlavé. Ano, ikony mi chyběly, ale pokud si rozmístím rozumně okna, nepotřebuju je. A třeba i3status nelze snadno rozšířit, oficiálním řešením je udělat si wrapper. Nebo je možné použít 3rd party alternativu jako i3status-rs. Ale celkově jsem nenarazil na nic nepřekonatelného.


píše k47, ascii@k47.cz