povídky foto kultura ostatní stripy
facebook twitter
ASCII blog doomsday party

k47.cz

21. 1. 2012

When shit hits the fan...


CC by-nc-nd (zdroj)

Jéje! A je to tady zase.

Jeden den po celo-internetových protestech proti americkým zákonům SOPA a PIPA které jsou dalším pokusem spojených států šikanovat zbytek světa a pomoci vlastním ekonomickým zájmům, FBI se začala rozcvičovat a sestřelila obří file-server Megaupload, zabavila domény, zatkla jeho provozovatele a provedla razii datacenter v USA, Kanadě a Nizozemsku. Megaupload přitom sídlí v Hong-Kongu a zatýkání probíhalo na Novém Zélandě a zakladatel má Německé a Finské občanství. Načasování celé akce je velice, velice nešťastné. Nešťastné pro ty, kteří tlačí na pilu cenzury internetu, pro nás jde o dar z nebe. Během protestů se lidi dozvěděli, co se chystá a hned druhý den přišla ukázka, co může potkat skoro každý web na netu.


To ještě více rozdmýchá probíhající bouři.

A teď si vezměte okolnosti, které stály za vznikem švédské Pirátské Strany: nejdřív tu byly snahy o zavedení softwarových patentů v Evropě, pak přišla snaha ve Švédku ilegalizovat stahování pokud nepochází z legální kopie a všechno završila razie proti serverům PirateBay. Razie byla poslední kapka, která naštvala hodně lidí a donutila je něco dělat. Však to znáte: "First you’ve got to get mad!"

Historie se opakuje: několik špatných zákonů a jeden raid jako třešnička na dortu a najednou máte odhodlanou organizovanou opozici. A nutno dodat, že Megaupload měl 150 milionů uživatelů - 150 milionů nasraných voličů.

Takže nakonec může tenhle špatný vtip pořádně nastartovat americkou Pirátskou stranu (která už je oficiálně registrovaná) nebo jinou příčetnou opozici v USA, kde dvě politické strany vládnou už od roku 1856 (jenom pro srovnání: u nás je ve sněmovně 6 stran, a v senátu 7 + 1 nestraník).


PS #1: Odvetná akce "Operace Megaupload", kdy anon v odvětě DDoSnul nějaké servery americé vlády a zábavního průmyslu, je jenom dočasné upuštění páry, které se nám všem může vymstít. Skutečné řešení je organizovaný politický odpor.

PS #2: LOIC je pravděpodobně nejneúčinější nástroj pro DDoS známý lidstvu

PS #3: Podle tohohle výzkumu stačí 10% populce k tomu, aby přesvědčili zbytek. Piráty loni v Berlíně volilo 8.9% lidí.

PS #4: SOPA i PIPA byly nakonec pozastaveny

PS #5: Megaupload je obviněn z: kriminální porušení copyrightu (conspiring to commit copyright infringement, two substantive counts of criminal copyright infringement), vydírání (racketeering conspiracy) a praní špinavých peněz (conspiring to commit money laundering). A údajně zábavnímu průmyslu způsobili škodu 500 miliónů dolarů, ale jak říká Rick Falkvinge: Re Megaupload: X causing Y to lose money doesn't make X a criminal. Rather, that's just competition. To be criminal, you must break a law.

PS #6: Rick Falkvinge: It is extremely disturbing that a non-US citizen running a non-US business on non-US soil can be arrested by US authorities for breaking US law. If the Americans are running the world by this kind of force, then I demand voting rights in the United States.

PS #7: Rick Falkvinge: I am absolutely astounded at the tonedeafness and arrogance of US authorities. It's almost as if they WANTED an American Uprising.


«« 6. 2. 2012 Nemůžeme se bránit donekonečna...
»» 18. 1. 2012 669.381

příbuzné články:
Operation Payback - dodatek
Operation Payback
Drahá Velká Británie, táhněte do hajzlu!
Nepochopení problému
Konec svobodné kultury

sem odkazují:
20012 - ale jo, zas tak zlý to nebylo