k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Útok na vlastnictví, část první (knihy)

— k47 (CC by-nc-sa)
CC by-nc-nd (via)

Světem se šíří obrovský nešvar: studenti si kupují použitá skripta nebo si je dokonce mezi sebou půjčují a tím připravují vydavatele o obrovské zisky. Ti se tomu snaží zabránit. Posledním v řadě pokusů je patent profesora univerzity kdo-ví-kde, který na to jde od lesa: studenti si ke skriptům musejí koupit kód pro povinný vstup na diskuzní fóra k předmětu. Pokud nemají přístup, nemohou se zúčastnit a dostanou horší známky.

Na tom přece není nic špatného, žejo?

Právě naopak: na tom je špatně všechno, co jenom mohlo být.


Předně, všechny tyhle snahy omezit přeprodej a půjčování jsou útokem na vlastnictví. Když něco vlastním, je to moje, můžu to někomu půjčit, můžu to prodat a pak už to není moje, ale patří to někomu jinému. Jednoduché. Ale vydavatelé nechtějí, abychom něco vlastnili, chtějí jenom abychom měli právo si danou věc koupit. Jednou z jejich strategií je tvrzení, že si nekupujeme věc samotnou, ale jen licenci na její užívání (nikoli předmět, ale službu); další pak, že vlastnictví je nepřenosně svázané s identitou. DRM a všemožné App Story jsou názorným příkladem těchto snah: DRM nedává příliš práv vlastníkovi, ale tomu, kdo vlastní DRM. V případě App Storů můžu nějakou věc vlastnit jenom uvnitř systému a nejsem vázaný vlastnickým právem, ale libovůlí pravidel daného systému.

Navrhovaný patent má ještě jednu stránku, která není na první pohled tak zřejmá, protože je chytře přilepená k pořizování skript: abych se mohl podílet na interakci během studia, musím zaplatit. Když se nad tím zamyslíme, je spojitost se skripty celkem nahodilá: abyste dostali lepší známky musíte být na povinné diskuzi, abyste se tam dostali, musíte zaplatit za přístupový kód. Ani jedno z toho nepotřebujete. Jediné, co by po vás měli chtít jsou znalosti, ne nějaký zbytečný kód, který je do systému uveden jenom proto, aby vydavatelé skript dostali o něco málo víc. Ve finále to jenom zbytečně zvýší náklady na studium a přitom způsob, jak prosperovat v nelehkých časech, je právě větší dostupnost vzdělání.

(Ale možná se blýská na lepší časy).

píše k47, ascii@k47.cz