k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB

««« »»»

Tunisko, Egypt a další

6. 2. 2011 — k47 (CC by-nc-sa)
CC by (zdroj)

Nálada jako v době Operace Payback. Představte si ty tisíce lidí v ulicích Egypta. Být mezi nimi, stát v předních řadách demonstrantů, kteří dostávají nakládačku od policie. Vůbec by mi to nevadilo, protože na tomhle záleží, protože tohle je důležité.

Události v Tunisku a Egyptě jsou názornou ukázkou práva na revoluci. Konceptu práva nebo dokonce povinnosti národa svrhnout vládu, která jedná proti zájmům národa. Přesně tohle se děje na severu Afriky: lid už dál nechce tolerovat vládu despotických autokratických režimů a vzal věci do vlastních rukou.

A to je dobrá věc.


Dále: reakce západních demokracií snad nikoho nemůže překvapit. Podpora revoluce, podpora svobody, podpora lidí, kteří chtějí z bezvýchodné situace? Ani náhodou. Prý monitorujeme. Jenom se tak ukazuje jejich pokrytectví. Podporují svobodu a demokracii jenom, když se jim to hodí. Západ se kamarádí se starými autokratickými režimy a k celému revolučnímu dění se vyjadřuje velice opatrně. Egypt je spolu s Izraelem největší příjemce americké válečné pomoci.

Světlo do celé věci vnáší vyjádření Noam Chomskyho. USA postupuje stejně jako už několikrát: snaží se udržet svého diktátora, co nejdéle, když už to není možné, obrátí list, usiluje aby bylo zapomenuto, že někdy byla proti těm hodným a nakonec se snaží obnovit starý režim s jinými tvářemi.


A potom v Egyptě vypnuli internet.

Největším nepřítelem každého totalitního režimu jsou informace, svobodné a nikým nekontrolované proudění informací. Nejlépe to samozřejmě vědí v Číně, kde se obehnali obrovským firewallem; ale všechny totalitní dělají v různé míře to samé. Cenzurují internet a provádějí rozsáhlé online sledování. Podle wikipedie mezi země pod dohledem patří třeba Rusko, Turecko, Irán, Saúdská Arábie, Austrálie a další. A i Čechy spadají do zemí s částečnou cenzurou.

V tomhle světle se jeví snahy amerického senátora Liebermana, aby měl prezident USA killswitch, neboli vypínač internetu, jako velice nebezpečné.


Na závěr jeden citát:

Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution inevitable.

JFK

Aktualizace

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz