k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


Pár srandovních skutečností o prasečí chřipce

publikováno 21. 11. 2009 od k47

Článek je vysoce politicky nekorektní, když se vám nebude líbit nebo vás bude uráže, jděte do hajzlu.

Ok, začínáme.

Hrozba pandemie prasečí chřipky zase ukázala, že náš strach je přehnaný. Zpočátku je vybičovaný médii, ta ale po čase ztratí zájem, protože nechtějí referovat o tom, že se pořád nic neděje. Vzpomínám si, že o prvním nakaženém člověku v ČR jsem se dočetl v novinách v takovém miniaturním sloupečku zapadlém někde v moři textu. Už to nebyla hlavní zpráva, nikoho to nezajímalo. Přesně tak by se mělo postupovat. Žádná panika, pandemie zmutované chřipky se přes naší civilizaci převalila už několikrát, zemřely tisíce a někdy i miliony lidí, ale jako celek jsme to přežili. Stejné to bude i teď, lidé budou umírat, ale ve finále se změní jenom málo.

Víte, proč indiáni umírali na nemoci dovezené z Evropy? Protože na ně jejich imunitní systém vůbec nebyl zvyklý. Vůbec. Ale zato my tady v Evropě jsme na chřipkové viry zvyklí a prasečí chřipka je jenom další mutace chřipkového viru. To jenom pro začátek.

Když jsem pátral dál, narazil jsem na několik vyloženě srandovních skutečností ohledně téhle věci.

Za prvé: Stát má zásoby léků Tamiflu a Relenza pro 2 miliony lidí důležitých pro chod státu (policisté, lékaři a sestry, bankovní úředníci, vojáci a politici), což je moudré rozhodnutí, se kterým souhlasím. Abych to upřesnil: souhlasím s tou selekcí na potřebné a nepotřebné. Byla by nákladná blbost takhle chránit všechny občany republiky, ne všichni za to stojí. Musíme si tedy vybrat, kdo je důležitý a kdo ne. Jak je vidno, idea, že jsme si všichni rovni, zcela určitě neplatí. Stát také nakoupil první vlnu očkování pro milion lidí: zdravotníků, rizikových skupin (chronicky nemocní) a také asi 150000 osob nutných pro chod státu. Zase si vybral ty důležité. Já důležitý nejsem a případně umřu. Co naděláš.

Když už jsem v tom, dovolím si tvrdit, že ve skupině důležitých lidí nebude kupříkladu mnoho cikánů. Už se těším na hlasy prohlašující, že jde o diskriminaci. Inu, když jste negramotní negři, kteří jenom kradou, pak se nedivte, že nejste pro stát důležití. Když si musíme vybrat, vybereme si správně.


Jak se tedy bránit? Proboha, uvědomte si je to jenom chřipka. Stačí si často mýt ruce, neolizovat (si) špinavé prsty, nejíst nemytýma rukama, vyhýbat se místům, kde je hodně lidí (MHD) atd. Vitamíny, pravidelný spánek a jídlo také pomůžou. To je to celé kouzlo, které udrží viry venku. Když už se dostanou dovnitř, je čas na moderní medicínu. Abyste se vyhnuli prasečí chřipce, stačí se nechovat jako prase. To by mělo být nějaké motto.

A pokud jde o roušky, ty vám nepomůžou. Přesto jsem pro. Avšak jenom proto, že se mi líbí. Když v televizi vidíte Japonce s rouškami, tak ti je nosí ze slušnosti, aby případně nenakazili ostatní a také proto, že neradi dýchají svěží Tokijský vzduch. Každá metropole s více jak deseti miliony obyvateli ví o čisté vzduchu svoje.

Takže kdo nakonec zvítězí?

Jedoznačně Hoffmann–La Roche a GlaxoSmithKline - farmaceutické společnosti, které vyrábějí antivirotika Tamiflu a Relenza. Už teď je jasné, že vyhrály, záleží na dalším vývoji pandemie, který určí jak moc vyhrají. GSK mimo jiné vyrábí i očkovací vakcíny, takže vyhrává na další frontě. Jenom si to uvědomte: státy do rezervy nakoupily miliony dávek léků a když během následujících let nevypukne žádná pořádná pandemie, lékům vyprší trvanlivost a můžou se leda vyhodit (nezapomeňte nepoužité léčivo vrátit do lékárny). Ale ty léky jsou stejně prodány. A když pandemie vypukne (což je pravděpodobnější), pak to bude dokonalý kšeft. Miliony nemocných, kteří chtějí svůj lék, miliony očkování. Nádhera.

Nejvíc mrtvých lze pochopitelně čekat v nejchudších oblastech světa bez pořádné lékařské péče a léků, tedy v zemích třetího světa. A jelikož obě zmiňovaná antivirotika vyrábí Švýcarský Roche a Britská GSK, tipněte si, kde nebude problém s jejich dodávkami. Lidi budou hodně umírat, ale naštěstí někde jinde. My můžeme klidně spát.

Farmaceutický průmysl je stejně zajímavý. Zachraňuje životy a tak nějak panuje všeobecné přesvědčení, že oni jsou ti jedineční zachránci, kterým jde jenom o naše dobro. Ani náhodou. Naše zdraví je jenom příjemný vedlejší důsledek. Jde jim o prachy, stejně jako v jakémkoli jiném byznysu. A když není nějaká choroba dostatečně výnosná, nemá ekonomický význam vyvíjet příslušný lék. Tak to chodí. Když onemocnět, tak nějakou populární nemocí. GSK se do vývoje vakcíny možná pustila proto, že její Relenza prohrávala s konkurenčním Tamiflu. Ale to už bych spekuloval, ale otázka je: proč mají dva produkty, které se vzájemně vylučují. A abyste si uvědomili, o jak velký kšeft se jedná GSK má obrat 720 miliard korun a zisk 136 miliard, Roche má obrat 781 miliard korun a zisk dokonce 186 miliard. Pro srovnání: příjmy státního rozpočtu za rok 2008 dosáhly 1064 miliard korun.

Hej, a co třeba trochu čísel

Trochu morbidních čísel. Během Španělské chřipky v letech 1918 - 1920 zemřelo 20 - 100 milionů lidí. V té době byla světová populace menší než 2 miliardy, takže v nejlepším případě mohlo vymřít 1% lidské populace v tom nejhorším 5%. Žádná hezká čísla, ale pořád tu máme 95% - 99% přeživších. Navíc Španělská chřipka vypukla po skončení 1. světové války, kdy jí onemocněli hlavně vojáci zesláblí boji. Teď za sebou nemáme žádnou válku a za zády nám stojí léky, očkování a celá moderní medicína.

Jestliže pandemie propukne, která bude mít stejné proporce a vymře 1% - 5% světové populace, pak to bude znamenat 68 - 340 milionů hrobů. Ale nebojte, budou umírat někde jinde. Panika není namístě.

A největší zklamání na konec přímo z úst ministryně zdravotnictví: "Klinický průběh je lehký u drtivé většiny pacientů."

A já se tak těšil.

**

PS: v článku hlásám něco o moudré selekci, ale když půjde do tuhého, můžu klidně obrátit o 180 stupňů a dožadovat se bůh ví čeho. Když se tak stane, udělám to a nebudu ničeho litovat. Když jde o život, udělá to každý. Ano, jsem pokrytec a nestydím se za to.


Bezostyšně vykradené zdroje: tady, tudle a tajdlenc a možná ještě tohle.


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

««« 24. 11. 2009 NaNoWriMo - další kapitola šílenství 📷
»»» 17. 11. 2009 NaNoWriMo - zápisky o průběhu šílenství

příbuzné články:
Evropský sen
Rasismus, xenofobie a náboženství
Infarkt v sedmadvaceti 📷
Haity, ropa, politická korektnost, genderová lingvistika a blogující papež 📷
Trocha čísel k volbám, zodpovědnost, anarchismus, atd.
Pár poznámek k únosům dětí, "dobrým nápadům" a utahování šroubů 📷

píše k47 & hosté, kontakt: ascii@k47.cz