k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB

««« »»»

Pár srandovních skutečností o prasečí chřipce

21. 11. 2009 — k47 (CC by-nc-sa)

████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████

Ok, začínáme.

Hrozba pandemie prasečí chřipky zase ukázala, že náš strach je přehnaný. Zpočátku je vybičovaný médii, ta ale po čase ztratí zájem, protože nechtějí referovat o tom, že se pořád nic neděje. Vzpomínám si, že o prvním nakaženém člověku v ČR jsem se dočetl v novinách v takovém miniaturním sloupečku zapadlém někde v moři textu. Už to nebyla hlavní zpráva, nikoho to nezajímalo. Přesně tak by se mělo postupovat. Žádná panika, pandemie zmutované chřipky se přes naší civilizaci převalila už několikrát, zemřely tisíce a někdy i miliony lidí, ale jako celek jsme to přežili. Stejné to bude i teď, lidé budou umírat, ale ve finále se změní jenom málo.

Víte, proč indiáni umírali na nemoci dovezené z Evropy? Protože na ně jejich imunitní systém vůbec nebyl zvyklý. Vůbec. Ale zato my tady v Evropě jsme na chřipkové viry zvyklí a prasečí chřipka je jenom další mutace chřipkového viru. To jenom pro začátek.

Když jsem pátral dál, narazil jsem na několik vyloženě srandovních skutečností ohledně téhle věci.

Za prvé: Stát má zásoby léků Tamiflu a Relenza pro 2 miliony lidí důležitých pro chod státu (policisté, lékaři a sestry, bankovní úředníci, vojáci a politici), ████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████ Stát také nakoupil první vlnu očkování pro milion lidí: zdravotníků, rizikových skupin (chronicky nemocní) a také asi 150000 osob nutných pro chod státu. Zase si vybral ty důležité. Já důležitý nejsem a případně umřu. Co naděláš.

████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████


Jak se tedy bránit? Proboha, uvědomte si je to jenom chřipka. Stačí si často mýt ruce, neolizovat (si) špinavé prsty, nejíst nemytýma rukama, vyhýbat se místům, kde je hodně lidí (MHD) atd. Vitamíny, pravidelný spánek a jídlo také pomůžou. To je to celé kouzlo, které udrží viry venku. Když už se dostanou dovnitř, je čas na moderní medicínu. Abyste se vyhnuli prasečí chřipce, stačí se nechovat jako prase. To by mělo být nějaké motto.

A pokud jde o roušky, ty vám nepomůžou. Přesto jsem pro. Avšak jenom proto, že se mi líbí. Když v televizi vidíte Japonce s rouškami, tak ti je nosí ze slušnosti, aby případně nenakazili ostatní a také proto, že neradi dýchají svěží Tokijský vzduch. Každá metropole s více jak deseti miliony obyvateli ví o čisté vzduchu svoje.

Takže kdo nakonec zvítězí?

Jedoznačně Hoffmann–La RocheGlaxoSmithKline – farmaceutické společnosti, které vyrábějí antivirotika Tamiflu a Relenza. Už teď je jasné, že vyhrály, záleží na dalším vývoji pandemie, který určí jak moc vyhrají. GSK mimo jiné vyrábí i očkovací vakcíny, takže vyhrává na další frontě. Jenom si to uvědomte: státy do rezervy nakoupily miliony dávek léků a když během následujících let nevypukne žádná pořádná pandemie, lékům vyprší trvanlivost a můžou se leda vyhodit (nezapomeňte nepoužité léčivo vrátit do lékárny). Ale ty léky jsou stejně prodány. A když pandemie vypukne (což je pravděpodobnější), pak to bude dokonalý kšeft. Miliony nemocných, kteří chtějí svůj lék, miliony očkování. Nádhera.

██████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████

Farmaceutický průmysl je stejně zajímavý. Zachraňuje životy a tak nějak panuje všeobecné přesvědčení, že oni jsou ti jedineční zachránci, kterým jde jenom o naše dobro. Ani náhodou. Naše zdraví je jenom příjemný vedlejší důsledek. Jde jim o prachy, stejně jako v jakémkoli jiném byznysu. A když není nějaká choroba dostatečně výnosná, nemá ekonomický význam vyvíjet příslušný lék. Tak to chodí. Když onemocnět, tak nějakou populární nemocí. GSK se do vývoje vakcíny možná pustila proto, že její Relenza prohrávala s konkurenčním Tamiflu. Ale to už bych spekuloval, ale otázka je: proč mají dva produkty, které se vzájemně vylučují. A abyste si uvědomili, o jak velký kšeft se jedná GSK má obrat 720 miliard korun a zisk 136 miliard, Roche má obrat 781 miliard korun a zisk dokonce 186 miliard. Pro srovnání: příjmy státního rozpočtu za rok 2008 dosáhly 1064 miliard korun.

Hej, a co třeba trochu čísel

Trochu morbidních čísel. Během Španělské chřipky v letech 1918 – 1920 zemřelo 20 – 100 milionů lidí. V té době byla světová populace menší než 2 miliardy, takže v nejlepším případě mohlo vymřít 1% lidské populace v tom nejhorším 5%. Žádná hezká čísla, ale pořád tu máme 95% – 99% přeživších. Navíc Španělská chřipka vypukla po skončení 1. světové války, kdy jí onemocněli hlavně vojáci zesláblí boji. Teď za sebou nemáme žádnou válku a za zády nám stojí léky, očkování a celá moderní medicína.

Jestliže pandemie propukne, která bude mít stejné proporce a vymře 1% – 5% světové populace, pak to bude znamenat 68 – 340 milionů hrobů. ████████████████████████████████████████████████████████████

████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████

A já se tak těšil.

**

PS: ███████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████


Bezostyšně vykradené zdroje: tady, tudletajdlenc a možná ještě tohle.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz