k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Žoldáci reklamy

26. 4. 2017 — k47

Na youtube je sranda, když nějaký youtuber začne mluvit o tom, jak funguje YT byznys, respektive jak nefunguje. Je to sranda hlavně proto, že v té chvíli vypadají, že si konečně uvědomují, že nežijí v utopické komunitě tvůrců contentu, neplatí je YT samotné za jejich kreativitu, ale inzerenti & zadavatelé reklamy za to, že jim přivedou publikum.

Nedávno se seběhlo nějaké drama, někdo byl nařčen z postování rasistických videí nebo něco podobného & to vystrašilo inzerenty, kteří se hromadně stáhli z YT. Otrokáři z YT dali inzerentům nástroje, které označují videa jako potenciálně pohoršující/urážlivá/kontroverzní a inzerenti, kteří se obávali další negativní reakce sociálních sítí a médií, byli velice opatrní a vyhýbali se všem videím, které mohly být potenciálně problematické a mohli jim přinést negativní press.

Nějaký YTber se skoro 4M sledujících říkal, že jeho impérium možná nebude stačit, protože na videích nic nevydělává. To stojí za zamyšlení: člověk, který má publikum větší než tři Prahy, nevydělává skoro nic, protože si nechce přiznat, že je žoldákem reklamy placený reklamním žoldem zcela v libovůli zadavatelů reklamy.

Ale proč bychom se měli starat my ostatní? Konečným plánem je zničit všechny značky a když u toho padne pár YTberů, to je oběť, kterou budeme muset přijmout.

adBlock není jen nástrojem pohodlí a soukromí, jde o mocnou revoluční zbraň.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz