k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Vlaky

9. 3. 2017 — k47

Nejsem šotouš, ale přesto mám k vlakové dopravě kladný vztah (to skoro zní jako „nejsem rasista, ale…“ & ██████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████).

Stejně tak mám kladný vztah k těm malým trikům, které z ceny dopravy něco málo useknou. Například staré lístky MHD, které revizor neštípe, projdou jako nové. Nikdo nekontroluje, co se na nich skutečně píše, revizor se jen přesvědčí, že mám něco, co vypadá jako lístek PIDu a ne jen účtenku z hospody nebo uschlý list eukalyptu & jde dál. Někdy se u toho zatváří, že doopravdy zkoumá dobu platnosti, ale pak to odmávne, i když lístek už půl dne neplatí.

Může se stát, že večer ukážu už neplatnou jízdenku z ranního autobusu, revizor ji upřeně zkoumá. „Jo, dobrý,“ Pak se nahne zpátky. „Počkejte chvílí. Vy to máte do… jo, dobrý.“ Když to zkontroluje dvakrát a pořád je to podle něj planý jízdní doklad, nebudu mu to rozmlouvat.

Pokud lístek nemám a nemám ani žádný starý, můžu říct, že jedu z nejbližší předchozí zastávky, kde si nemůžu lístek koupit. Pak je to bez přirážky & ještě o něco levnější. ████████████████████████████████████████

Když revizor hlásí „přistoupili, prosím kontrola jízdenek“, můžu ho bezpečně ignorovat, protože vlakem už jednou prošel a můžu tvrdit, že už mě kontroloval. Nikdo si nepamatuje jednu z mnoha tváří, které ten den přeletěl pohledem. Tak je možné jet jízdu tam i zpátky zadarmo a to je vždycky malé vítězství nad systémem.

Nic z toho ale nefunguje na revizory v zácviku, ti jsou stále ještě pečliví a dávají si pozor.

Vzpomínám si, že v dobách, kdy jsem jezdil na střední, stejnou linkou cestoval jeden legendární chlápek, který si nikdy nekoupil jízdenku. Používal všechny známé triky, aby se vyhnul kontrole – věděl kde jsou revizoři a nastoupil na druhém konci vlaku, když se dostali blízko, venkem revizorům přešel za záda do zkontrolovaného teritoria, používal úhybné manévry na záchody, předstíral, že spí a tak dále a tak dále. Prostě legenda.

Nikdy jsem se nedozvěděl, proč to dělá, jestli chtěl jenom ušetřit, protože neměl peněz nazbyt, nebo to dělal z principu jen proto, že mohl, protože proč ne? Kdybych si měl tipnout, řekl bych, že šlo o možnost číslo dvě.

+1: Jediní spolucestující na ránu, jsou ti, kteří poslouchají hudbu nahlas. Sluchátka nejsou žádnou novinkou, tak je používejte. ██████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████ Není důvod je nepoužít.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz