k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Virus

— k47

Docela jasně si pamatuji, jak můj oblíbený kardiochirurg jednou řekl, že HIV dneska není žádný problém. Když se na to přijde brzo a nasadí se antiretrovirální léky, člověk nakažený virem HIV bude žít v průměru jen o jeden rok méně, než zdravý jedinec. HIV se nikdy nezbaví, ten je stále napořád, ale léky, které na celý život stojí něco kolem půl milionu dolarů, ho udrží naživu. Když se na to přijde pozdě a rozvine se plnohodnotný AIDS, tak je to konečná.

Je pozoruhodné, jak daleko došla léčba choroby, která byla rozpoznána teprve v roce 1981. Například pravděpodobnost přenosu z matky na její dítě během těhotenství se s antiretrovirálními léky pohybuje kolem pouhého jednoho procenta. Čekal bych, že to bude mnohem víc, někde kolem sta procent, když vezmu v potaz, že matka i dítě sdílí jeden krevní oběh.

Velká většina případů AIDS mimo sub-Saharskou Afriku se dá vystopovat k jednomu bezejmennému člověku, který přenesl virus z Haiti do Spojených Států někdy kolem roku 1969.

Připadá mi skoro až nepřirozené, jak současný je tenhle virus. U chorob působí normálně, že existovaly od nepaměti, je zvláštní přemýšlet o době před chřipkou. Třeba takový Nahý Oběd byl napsán před HIV a před AIDS, v roce 1959. Kdyby byl napsán o pár dekád později, možná by šlo o docela jinou knížku. Stránky Oběda se hemží uživateli heroinu a homosexuály a ti byli v počátcích pandemie dvě hlavní skupiny nakažených.

Dobrou zprávou není jen efektivita léků, ale také evoluce. Virus se vyvíjí směrem k menší účinnosti. Příliš smrtící varianta zabije svého nositele brzy a nemá tolik příležitostí se rozšířit, naproti tomu varianta, které trvá déle než přejde v plnohodnotný AIDS, zůstane v lidech dlouho a může se šířit. Stejný proces nastartují léky, které cílí ty nejagresivnější varianty viru nebo lidé s obrovskou imunitou. Evoluce je to pozvolná, ale někde už pozorují snížení schopnosti viru se replikovat o 10%.

To je dobrá zpráva pro lidstvo jako celek, ale ty již nakažené to nezachrání.

+1: Ideální virus pro zombie apokalypsu by byl takový, který je velice nakažlivý, ale po prvotní infekci má dlouhou inkubační dobu. Tak se může nerozpoznán rozšířit po celém světě & pak všechny změnit v zombie.

+2: Dodatek: Byl nalezen téměř kompletní genom viru ve vzorku tkáně z roku 1966

píše k47, ascii@k47.cz