k47.cz
foto Praha výběr povídky kulturatwitter FB


2. 5. 2017

Virtuální realita


Myšlenka, že budeme žít ve virtuální realitě není nijak nová. Ale připadá mi, že úvahy o VR světech tak nějak implicitně počítaly s tím, že půjde o nezávislé médium, které nikdo nebude kontrolovat, něco jako je internet (resp. byl před oligopoly facebooku & googlu).

Ale tak to nedopadne, protože VR svět bude někdo provozovat a vlastnit a nejspíš to bude právě facebook, který to naroubuje jako další vrstvu nad svojí hegemonickou sociální síť. Nebude žít ve virtuální realitě, ale ve facebooku a to je hrozivá myšlenka.

Budoucnost je bledá, vyhlídky neveselé, pokud s tím něco neuděláme a neodkloníme tok dějin. Facebook musí být zničen, to je nade vše jasné.

Jeden tweet, který to dobře vystihuje, mi neustále zní v hlavě:

Surprise: cyberpunk is basically already here and you probably didn't realize it because you're on the side of the corporation

+1: To, že se internet zrodil a vyvíjel jako decentralizovaná síť mohlo být dáno hlavně tím, že jsme neměli prostředky jak ho provozovat centralizovaně. Nikdo nemohl nakoupit dost serverů, aby na nich rozjel soc-net vězení pro šestinu světové populace. Decentralizovaná topologie mohla být v té době jediným řešením, které fungovalo. Ale od té doby uběhla už nějaká ta dekáda, máme o pár řádů rychlejší stroje & je možné všechno provozovat centralizovaně. Opěvovaná egalitářská svoboda internetu se možná stane jen poznámkou v učebnicích dějin (a i to počítá s optimistickým předpokladem, že bude něco jako budoucnost). A hlavně: V decentralizovaných službách nejsou žádné prachy, když někdo chce vydělat, vyplatí se všechno centralizovat a obehnat to virtuálním ostnatým drátem, jak o tom mluvil Dmytri Kleiner.


vstoupit do diskuze    sdílet na facebooku, twitteru, google+

««« 3. 5. 2017 Svině
»»» 1. 5. 2017 Pod dohledem 📷

příbuzné články:
Pod dohledem 📷
Mulholland Drive
Rallye na Václaváku 📷
Žoldáci reklamy
Policejní operace
Moje realita, tvoje realita

sem odkazují:
Konec internetu
Žádná konkurence
Zavraždit Zuckerberga

píše k47 & NEVERYOUNG, kontakt: ascii@k47.cz