k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Vážka

— k47

Dneska jsem chtěl psát o ultimátních outsiderech, ████████████████████, o vesnických zážitcích, o cestě do Dvvle (proč, ze všech míst na planetě, zrovna tam?) – o těžkých tématech, které si žádají těžká slova, ale pak mi na zdi přistála vážka mravkolev & bylo jasné, že půjde o další makro-post.

Už nějakou dobu nosím v hlavě, že by bylo super vyfotit superblízký detail vážky v letu. Pochopitelně s bleskem, aby její křídla byla zmrzlá na místě. Tenhle druh hmyzu vždycky chvíli levituje v jednom bodě místě, pak najednou bez varování přeletí na jiné místo v prostoru a tam zase nějakou dobu levituje. Tyhle prodlevy jsou ideálním okamžikem, kdy zaútočit.

Zatím jsem se k tomu nedostal.

Ale pak mi najednou jedna z těchto bestií vlétla do okna a usadila se na stěně. V porovnání s jiným hmyzem, který tu létá, je gigantická & z blízka ještě větší & pozoruhodná – složené oči, článkové tělo a křídla jako ze skla. Ale je vidět mnohem víc například, že ji chybí levá zadní noha a z odrazů se dá poznat, že křídla mají podélný profil jako vlnitý plech kvůli vyšší pevnosti.

Zajímavé bylo, že když jsem jí pak chtěl vyhodit ven, normálně jsem ji vzal a vážka mravkolev se ani nehnul, jako kdyby spala nebo byla omráčená. Teprve za několik vteřin ji došlo, že něco není v pořádku & měla by něco dělat pro vlastní přežití.

Mravkolev skvrnitý (Euroleon nostras) 13.8.2017 #365
Mravkolev skvrnitý (Euroleon nostras)
Mravkolev skvrnitý (Euroleon nostras)
Mravkolev skvrnitý (Euroleon nostras)
Mravkolev skvrnitý (Euroleon nostras)
píše k47, ascii@k47.cz