k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Twin Peaks 3-10

18. 7. 2017 — k47

Třetí série Twin Peaks je podivná bestie, na jednu stranu nová, na druhou stranu svázaná dvacet pět let starými okovy, není to to ani ono, hýbe se příliš pomalu, tak pomalu, že pohyb téměř není vidět a když je zpozorován, není jasné kam směřuje. Moje dojmy byly rozporuplné, nikdy jsem nebyl zcela přesvědčený, vždycky mi připadalo, že nostalgické spojení s městečkem pod horou se dvěma vrchy je jakoby navíc, nutné k tomu, aby nová série vznikla, ale vždy jakoby přebývalo. Pak však Lynch vystřelil osmou epizodu a všechno bylo najednou jinak. Lynch pořád ví, jak divákům vzít dech z plic a pod povrchem se skrývá obrovské množství explozivního potenciálu. Osmá epizoda mohla být předzvěstí věcí budoucích, surreálný blok v polovině série, který může ukazovat jak může vypadat finále. Po osmičce se věci vrátily do starých sedantních kolejí.

Problém byl možná ve mě & v mých očekáváních. Nové Twin Peaks není série epizod nebo seriál, ale osmnáctihodinový film a zatím jsme možná viděli jen první akt. Je třeba to sledovat jako předehru ke konfliktu, rozestavování figurek do startovních bloků, ze kterých se pomalu dávají do pohybu. Nová série přinese největší požitek, když ji člověk projede v jenom dlouhém maratonu nebo aspoň v několika málo dnech. Týdenní prodlevy ještě zpomalují už tak rozvážné tempo.

Na poslední epizodu jsem se díval s tím, že jsem nepřemýšlel, co to znamená, ale kam to povede. S tímto pohledem je to lepší zážitek – nepřemýšlet jak jednotlivé scény navazují na minulost, ale jako budoucnost z nich může vzplanout. Když budu uvažovat, že každá scéna má perfektní smysl, dá se relativně přímočarý děj extrapolovat dopředu.

Celé to má jen jednu vadu na kráse: Z kryptických náznaků to vypadá, že Laura Palmer je důležitá už od samotného počátku a její osud byl předurčen dlouho dopředu (v osmé epizodě byla symbolicky seslána na Zemi a v té poslední Log Lady říkala Laura is the one). Preferoval bych, kdyby její osud byl pouhou nešťastnou shodou okolností a ona byla jen náhodou chycená do sítě zla, která nemá žádnou logiku, žádný plán, jen se rozrůstá jako rakovina a může pohltit a ke dnu stáhnout každého, vinné i nevinné.

Ale zatím není jisté, jaká je její role z hlediska kosmického determinismu. Může jít jen o způsob jak pevněji přivázat novou sérii k té staré.


+1: V hudební zarážce za epizodou mimo jiné hraje Moby a také Rebekah Del Rio, která před patnácti lety v Mulholland Drive zpívala v klubu Silencio.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz